HSBC dá přes půl miliardy dolarů na urovnání sporu kvůli hypotékám | E15.cz

HSBC dá přes půl miliardy dolarů na urovnání sporu kvůli hypotékám

HSBC dá přes půl miliardy dolarů na urovnání sporu kvůli hypotékám
ilustrační foto
• 
ZDROJ: HowardLake, Flickr, Creative Commons

ČTK

Britská banka HSBC zaplatí americkým regulátorům 550 milionů dolarů (11,7 miliardy korun) na urovnání sporu kvůli hypotečním cenným papírům, které finanční dům před zhroucením amerického trhu s bydlením v roce 2007 prodal polostátním hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Informoval o tom americký Federální úřad pro financování bydlení (FHFA). HSBC je podle něj šestnáctou bankou, s níž se kvůli sporným prodejům dohodl na urovnání obvinění.

Podle amerických úřadů HSBC oběma hypotečním agenturám poskytla zavádějící informace o kvalitě rizikových hypotečních cenných papírů, které jim prodávala v letech 2005 až 2007. HSBC dosud obvinění popírala. Podle svého pátečního sdělení je spokojena, že věc vyřešila. Agentuře Fannie Mae banka zaplatí 176 milionů dolarů a agentuře Freddie Mac 374 milionů dolarů, vyplývá podle agentury AP z dohody o urovnání sporu.

HSBC nebyla jediná

Úřad FHFA v roce 2011 kvůli spornému prodeji hypotečních cenných papírů zažaloval 18 finančních institucí. Urovnání zatím dosáhl u všech bank s výjimkou dvou. Zbývající případy nadále řeší, sdělil úřad v prohlášení.

Americké úřady tvrdí, že banky svými praktikami přispěly ke vzniku hypoteční krize v USA, která odstartovala celosvětovou finanční krizi.HSBC je největší evropskou bankou. Její americká divize je devátou největší bankou ve Spojených státech. Americký bankovní gigant Bank of America se v březnu dohodl na urovnání podobného sporu s FHFA za 9,5 miliardy dolarů.

HSBC se vykoupila ze svých hříchů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!