HSBC zaplatí 40 milionů franků v kauze praní špinavých peněz | E15.cz

HSBC zaplatí 40 milionů franků v kauze praní špinavých peněz

HSBC (ilustrační foto)
HSBC (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní skupina HSBC zaplatí 40 milionů švýcarských franků (asi miliardu korun), aby ukončila vyšetřování své švýcarské větve. Pro podezření z praní špinavých peněz je proti ní vedla prokuratura v Ženevě.

Švýcarská větev HSBC je v centru pozornosti od chvíle, kdy bývalý zaměstnanec HSBC, expert na informační technolofie Hervé Falciani, nelegálně získal údaje o klientech a účtech. S dokumenty, ve kterých údajně byly důkazy o daňových únicích jejích klientů, v roce 2008 uprchl z Ženevy.

Letos byly spisy zveřejněny a HSBC, která je podle tržní hodnoty největší bankou v Evropě, se tak dostala pod drobnohled regulátorů. Vyšetřování čelí mimo jiné ve Francii nebo ve Spojených státech. Kanceláře její švýcarské větve prohledala v rámci svého vyšetřování letos na jaře prokuratura v Ženevě.

Náhrada za minulá organizační selhání

Bankovní skupina dnes podle agentury Reuters oznámila, že platba je náhradou za minulá organizační selhání a že nebudou vznesena žádná obvinění z trestné činnosti. Zákazníkům a investorům se omluvila za minulá pochybení ve své švýcarské jednotce, zvané HSBC Private Bank (Suisse), a uvedla, že její aktivity pak prošly důkladnou revizí.

„Myslíme si, že to je dobrá dohoda,“ uvedl podle listu Financial Times hlavní prokurátor kantonu Ženeva Olivier Jornot. Vinu za to, že jeho úřad trestní stíhání nedokázal zahájit, svalil na slabiny ve švýcarské legislativě.

Těžko dokazatelný skutek

Yves Bertossa z ženevské prokuratury podle agentury AFP uvedl, že skutek kvalifikovaný jako praní špinavých peněz je velmi těžké dokázat. Proto prý přednost dostalo řešení v podobě vyrovnávací platby. Částka 40 milionů CHF je prý pro ženevskou prokuraturu rekordní.

Investigativní novináři na základě analýz dat z let 2006 a 2007 letos v únoru uvedli, že švýcarská větev dlouhá léta pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa, včetně zločinců a obchodníků se zbraněmi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.