Hypotéky jsou rekordně nízké. Na dně ale ještě ne | E15.cz

Hypotéky jsou rekordně nízké. Na dně ale ještě ne

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Slama

ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 3,46 procenta, a je tak nejnižší od doby sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Dosud nejnižší za dobu existence Hypoindexu byly sazby letos v srpnu, a to 3,55 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů přitom podle odborníků ještě svého dna nedosáhly. „Současný vývoj napovídá, že tento rekord nemusí vydržet příliš dlouho, aktuálně mají některé banky stále dostatečný prostor k dalšímu snižování sazeb,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Vzhledem k tomu, že na konci září ČNB dále snížila úrokové sazby a nechala si otevřená vrátka k jejich dalšímu snížení až na nulu, je možné, že hypotéky v dalších měsících ještě zlevní,“ řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Za posledních devět měsíců je úroková sazba hypoték na nejnižší úrovni už potřetí. Nízké úrokové sazby však překvapivě lidi do bank nelákají. V září si žadatelé vzali hypotéky za více než 8,69 miliardy korun, což je o 1,5 miliardy méně než měsíc dříve. Stejně tak se snížily i počty hypotečních úvěrů. V září si hypotéku sjednalo 5302 klientů proti srpnovým 6164. Takový úbytek není běžný.

an Sadil: Stoprocentní hypotéky jsou nejrizikovější

Pokles počtu hypoték může být způsoben i prodlužováním lhůty mezi rezervací nemovitosti a podpisem kupní smlouvy, tedy vlastním prodejem. Konkrétně v Praze se lhůta proti minulým měsícům prodloužila o 15 dnů. Tento trend je způsoben větší váhavostí klientů ohledně způsobu financování a především volby konkrétní banky, upozornil výkonný ředitel RE/MAX Hanuš Němeček.

Za tři čtvrtletí tohoto roku je však objem poskytnutých hypoték na vyšší úrovni v meziročním srovnání s rokem 2011, připomněl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Znamená to zřejmě, že realitní trh se sice začíná probouzet, ale některé prodeje ještě nejsou dotaženy do konce.

Toto vysvětlení potvrdil i obchodní ředitel M&M reality Miroslav Jonáš: „Objem prodaných nemovitostí proti loňským třem čtvrtletím je skvělý. Zatímco loni jsme touto dobou měli prodaných 10 822 nemovitostí, letos to je za stejné období 11 762. Růstová tendence je tedy evidentní.“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.