Hypotéky v únoru smazaly ztráty, sazby klesly na 3,01 procenta | E15.cz

Hypotéky v únoru smazaly ztráty, sazby klesly na 3,01 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, E15

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hypotéky podle údajů Fincentrum Hypoindexu v únoru doháněly lednové objemové ztráty. Průměrné úrokové sazby klesly na 3,01 procenta. Zájem o hypotéky proti lednu naopak vzrostl a do bank kvůli uzavření smlouvy dorazilo v únoru o 1600 klientů více. V lednu úrokové sazby hypoték stouply na 3,08 procenta z prosincových 3,06 procenta.

V lednu byly počty a objemy hypoték nejnižší za poslední tři roky, v únoru hypoteční trh ožil a obě hodnoty se dostaly na obvyklá čísla. Počty uzavřených hypoték vzrostly na 5842 a objemy stouply o 2,5 miliardy na 9,519 miliardy korun.

„V únoru banky provedly téměř hromadné snížení sazeb napříč všemi fixacemi a současná domácí měnová politika nadále přispívá k tomu, že klienti se v nejbližší době nemají důvod obávat jejich růstu,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Opticky rekordní únorový objem sjednaných úvěrů je podle něj způsoben doháněním lednových obchodů, které byly brzděny zaváděním nového občanského zákoníku.

Vývoj úrokových sazeb u hypoték

Hypotéky v lednuAutor: Fincentrum Hypoindex
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Cena většinou stavu neodpovídá

Novinkou na hypotečním trhu je hypotéka od Raiffeisenbank, jejíž součástí je nově kontrola stavu nemovitosti po technické a stavební stránce. Podle průzkumu je totiž kupující při koupi nemovitosti ve velké nevýhodě.

Jen v desetině případů nabídnutá prodejní cena nemovitosti odpovídala realitě, v 90 procentech případů jsou nemovitosti nabízeny za vyšší cenu, která stavu a umístění dané nemovitosti neodpovídala.

„V takových případech vyjednáváme pro klienty slevu, průměrná dosažená sleva dosáhla 143 500 korun,“ uvedl člen představenstva Raiffeisenbank zodpovědný za retailové bankovnictví Vladimír Kreidl. Další peníze klienti podle něj ušetří za odhalené technické a stavební závady.

Srovnání zájmu o hypotéky v minulých letech v lednu a únoru

Srovnání zájmu o hypotéky v minulých letech v lednu a únoruAutor: Fincentrum Hypoindex
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah