Index spotřebitelských úvěrů v říjnu klesl. je jen otázka času než se zvýší, tvrdí odborníci | e15.cz

Index spotřebitelských úvěrů v říjnu klesl. Je jen otázka času než se zvýší, tvrdí odborníci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Index spotřebitelských úvěrů, který každý měsíc ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, v říjnu klesl. Jeho hodnota se snížila o 0,27 procentního bodu na 6,04 procenta. Vyplývá to z indexu spotřebitelských úvěrů, který poskytla poradenská firma Broker Consulting.

U tohoto typu úvěrů se prozatím neprojevuje opakované zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky, podle odborníků navíc v porovnání s hypotékami nepůjde o razantní zdražení úvěrů.

"Říjnová průměrná sazba u spotřebitelských úvěrů se ve srovnání s předchozími lety drží stále nízko. Loni v říjnu se pohybovala na úrovni 6,49 procenta, o rok dříve vystoupala na 6,60 procenta. Vzhledem k tomu, jakým tempem ČNB v poslední době zvyšuje základní úrokové sazby, očekávám, že po Novém roce začnou zvyšovat sazby spotřebitelských úvěrů i jejich poskytovatelé. Před Vánocemi k tomuto kroku z pochopitelných důvodů nepřistoupí,“ uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Video se připravuje ...
Inflace. Zdražuje se nejvíce za posledních 13 let

Je jen otázka času, kdy se průměrná hodnota sazeb spotřebitelských úvěrů zvýší, řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Změnu trendu očekává v prvních měsících příštího roku a řádově může jít postupně až o jedno procento i více. Důvodem jsou zvyšující se úrokové sazby, jejichž růstový trend bude pokračovat dál a ovlivní i menší úvěry, dodal.

Období vánočních svátků je tradičně spojeno se zvýšenými útratami domácností. Podle nedávného průzkumu České bankovní asociace plánuje zhruba desetina Čechů vzít si na vánoční dárky úvěr v průměru 10.600 korun. Zarážející je fakt, že celých 95 procent lidí si přitom uvědomuje, že půjčka na dárky je špatné rozhodnutí. "Brát si spotřebitelský úvěr na zbytné věci představuje jedno z nejhorších ekonomických rozhodnutí, které člověk může udělat. I když splátka úvěru na dárky se na první pohled nemusí zdát vysoká, její splácení bude trvat několik dalších let,“ varoval Novák.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery