Karetní poplatky se sníží. Evropa přijme plán společnosti Visa | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Karetní poplatky se sníží. Evropa přijme plán společnosti Visa

Karetní poplatky se sníží. Evropa přijme plán společnosti Visa
Visa
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Evropská komise přistoupí na návrh asociace Visa Europe omezit poplatky, které Visa Europe vybírá od obchodníků za transakce provedené kreditními kartami.

Evropská unie se snaží omezit náklady na placení bankovními kartami. Tvrdí přitom, že podobné poplatky za použití kreditních a debetních karet stojí obchodníky po celé Evropě 10 miliard eur (téměř 274 miliard korun) ročně. Visa Europe v této souvislosti hrozilo, že by mohla dostat vysokou pokutu.

Visa Europe vznikla v červenci 2004. V říjnu 2007 se stala nezávislou na nové organizaci Visa Inc. s exkluzivní a trvalou licencí na provoz v rámci Evropy. Loni Visa Europe navrhla omezit poplatky, které vybírá od obchodníků, na 0,3 procenta hodnoty každé transakce. Omezení se pohybuje v rozmezí od 40 do 60 procent v závislosti na typu karty, kterou zákazník použil, a na dalších podmínkách.

Poplatky by měly být ještě nižší, požadují obchodníci

„Očekává se, že komise závazky Visa Europe přijme,“ sdělil jeden ze zdrojů agentury Reuters. Komise a karetní společnost se k věci odmítly vyjádřit. Komise v EU dohlíží na dodržování pravidel a volné hospodářské soutěže. Visa Europe se svou nabídkou přišla poté, co jí komise sdělila, že takové poplatky potlačují konkurenci a způsobují vyšší ceny pro spotřebitele. Podle sdružení obchodníků EuroCommerce ale regulátoři měli být ještě tvrdší a poplatky ve výsledku ještě nižší.

Mezi členy EuroCommerce jsou mimo jiné řetězce obchodních domů Carrefour a Tesco. Stížnost EuroCommerce z roku 1997 vyústila ve vyšetřování regulátorů zaměřené na karetní společnost MasterCard. MasterCard v roce 2009 své poplatky u debetních karet omezila na 0,2 procenta a poplatky u kreditních karet na 0,3 procenta poté, co se stala terčem kritiky regulátorů.

Sama Visa Europe již dříve čelila jinému vyšetřování regulátorů a v roce 2010 souhlasila s omezením poplatků u debetních karet na 0,2 procenta, aby toto vyšetřování ukončila.

ČSOB se otočila zády ke kartám Visa

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!