Lagardeová oficiálně začala řídit MMF | E15.cz

Lagardeová oficiálně začala řídit MMF

Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nová výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová (55) se dnes oficiálně ujala funkce. Lagardeová byla zvolena na pětileté funkční období koncem minulého měsíce. Ve středu v 15:30 SELČ se uskuteční první tisková konference nové ředitelky.

Lagardeová nastupuje do čela klíčové globální finanční instituce v době, kdy Evropou otřásá eskalující řecká dluhová krize, rozvojové země chtějí výrazně větší slovo v rozhodování MMF a pověst instituce podkopal skandál dosavadního šéfa. Nejvyšší funkce ve fondu se uvolnila v květnu poté, co byl nucen rezignovat Dominique Strauss-Kahn po svém obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v jednom newyorském hotelu. Americký deník New York Post dnes s odvoláním na nejmenovaného vyšetřovatele uvedl, že prokurátoři toto obvinění stáhnou.

MMF v rámci uvedení Lagardeové do funkce zveřejnil podmínky jejího kontraktu. Ten zahrnuje tvrdší etická pravidla, než u jejího předchůdce. Dohoda mimo jiné vyžaduje, aby byla loajální vůči fondu a vyhnula se jakémukoli střetu zájmů nebo zdání takového střetu. Zakazuje jí osobní účast na jednání politických stran nebo zapojení do stranické činnosti. Může však být členem politické strany a finančně podporovat kandidáty těchto stran.

Roční plat Lagardeové po odečtení daně z příjmu bude činit 467 940 dolarů (7,8 milionu korun) a dalších 84 tisíc dolarů budou činit příspěvky. Fond bude rovněž pokrývat některé další její výdaje. Strauss-Kahn při svém nástupu do úřadu v roce 2007 měl plat 421 tisíc dolarů ročně a další příspěvky činily 75 350 dolarů.

Právnička Lagardeová je první ženou v čele MMF. Od roku 2005 působila ve francouzské vládě. Nejprve jako ministryně zahraničního obchodu, poté krátce jako ministryně zemědělství a rybolovu a od června 2007 byla ministryní hospodářství, financí a průmyslu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah