Londýnská City chystá finanční odměny pro své bankéře | E15.cz

Londýnská City chystá finanční odměny pro své bankéře

Centrum Londýna
Centrum Londýna
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: jikatu

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankéře z londýnské City čekají štědré Vánoce. Slibně rozjetá britská ekonomika letos vygeneruje další milionáře z řad bankovních manažerů a investičních stratégů.

Průměrný britský bankéř totiž očekává na letošních bonusech bezmála 170 tisíc liber (5,6 milionu korun), tedy téměř o polovinu více než loni. Bonusy finančníků by tak v tomto roce dosáhly více než dvojnásobku jejich běžné mzdy. Vyplývá to z výzkumu společnosti Astbury Marsden.

Prebendu ve výši maximálně dvojnásobku pevné mzdy si přitom od příštího roku vymohla Evropská unie. Podle úředníků se tak má předejít hazardování bankéřů se svěřenými prostředky. Banky si však pro své klíčové zaměstnance dokázaly vyjednat výjimku. Vyšším odměnám tak propříště může dát zelenou národní regulátor, v případě bankéřů s výdělkem nad milion eur pak Evropský orgán pro bankovnictví (EBA).

Tři tisíce finančníků dostávají přes milion eur

Výdělek přes milion eur přitom na City není ničím neobvyklým. Podle dat EBA Británie takto platí bezmála tři tisícovky finančníků. Ve Španělsku je takto placeno pouhých 37 bankéřů, ve Francii 117 a v Německu kolem dvou stovek. „Některé země jako Česká republika nebo Estonsko milionové bankéře nemají,“ uvádí studie EBA. Mzdy a odměny letos mají růst právě nejbohatším finančníkům. Průměr mezd níže postavených bankéřů zůstane podle průzkumu třetím rokem nezměněn.

„Kondice City se během posledního půlroku značně zlepšila, přesto letošek nemusí být tak štědrý, jak bankéři očekávají,“ krotil Mark Cameron z Astbury Marsden naděje finančníků.

Pokud bankéři nedostanou přidáno u svého stávajícího zaměstnavatele, není v Londýně nic snazšího než jej změnit. Výše postavený bankovní úředník tak může při odchodu ke konkurenci počítat v průměru s 29procentním navýšením mzdy. Ještě loni to byla jen polovina.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah