Meinl Bank půjde v Česku po Rusech a realitách | E15.cz

Meinl Bank půjde v Česku po Rusech a realitách

Meinl
Meinl
• 
ZDROJ: E15

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakouská privátní banka Meinl Bank poodkryla plány, které má s nově zakládanou českou pobočkou, o které jako první informoval deník E15. Chce se vedle služeb pro bohaté Čechy zaměřit také na ruské a ukrajinské občany dlouhodobě žijící v Praze.

„Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji a atraktivnímu daňovému systému se z Prahy stal hlavní obchodní uzel pro východní Evropu. Mezinárodní firmy si zde zakládají byznys, studie dokládají, že se v hlavním městě zdržuje kolem 50 tisíc občanů z Ruska a Ukrajiny,“ řekl člen představenstva Meinl Bank Peter Weinzierl.

Kromě bankovního byznysu se Meinl Bank v Česku chystá vstoupit na realitní trh. Do skandálu s dceřinou společností Meinl Land, který banku těžce připravil o reputaci, přitom v Česku patřila mezi významné hráče na realitním trhu – jejím nástupcem se po prodeji izraelské Gazit Globe stala společnost Atrium. Ta vlastní řadu obchodních center napříč Českou republikou.

Meinl Bank se nyní soustředí na jiný druh realitního byznysu. Podle Weinzierla otevírá realitní firmu Prag Home Invest, která se má soustředit na nemovitostní akvizice včetně řízení projektů. „Ve srovnání s Vídní nebo Berlínem jsou ceny realit v Praze stále nízké. Jsme přesvědčeni, že tento trh má významný potenciál,“ uvedl Weinzierl. Prag Home Invest proto prý chce generovat atraktivní projekty a nabízet je klientům formou modelu společného vlastnictví a také chce napřímo investovat do realit jako investiční fond.

Co se týče bankovních služeb, pražská pobočka bude letos začínat s pěti zaměstnanci. Stejnou velikost má v Česku rakouská privátní banka Gutmann. Šéf její české kanceláře Tomáš Končický minulý týden deníku E15 potvrdil, že banka rovněž zvažuje rozjezd služeb pro ruské klienty.

U ruské klientely chce posílit také česká Volksbank, kterou převzala ruská jednička Sberbank. Volksbank by se na Sberbank měla přejmenovat již na konci února.

Podle Weinzierla pět zaměstnanců zatím stačí, neboť back office zůstane ve Vídni, a náklady tak budou poměrně nízké. „Banka je přesvědčena, že kladného provozního zisku docílí již ve svém prvním roce,“ dodal.

Meinl Bank se dostala pod dohled rakouských úřadů v roce 2009, kdy byl její šéf Julius Meinl V. zatčen a následně propuštěn na rekordní kauci sto milionů eur. Její dceřiná realitní firma Meinl Land získala od akcionářů v letech 2002 až 2007 několik miliard eur na nákup nemovitostí ve střední a východní Evropě. Zpětným výkupem akcií realitní firmy se prý lidé z banky dopustili zpronevěry. Nikdo zatím nebyl odsouzen.

Weinzierl uvedl, že Meinl Bank má kapitálovou přiměřenost sedmnáct procent, přestála finanční krizi i skandál kolem Meinl Land a nyní je čas opět expandovat.

Belgičané opustí Česko

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah