Menší obce dostanou z rozpočtového určení daní víc peněz | E15.cz

Menší obce dostanou z rozpočtového určení daní víc peněz

Menší obce dostanou z rozpočtového určení daní víc peněz
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která má obcím v budoucnu přinést navíc 12 miliard korun. Polepšit si mají zejména menší sídla, naopak čtyři největší města o část peněz přijdou. Novelu, kterou podpořilo celkem 148 poslanců napříč stranami, nyní dostane k posouzení Senát.

Čtyři největší města Praha, Brno, Plzeň a Ostrava mají přijít celkem o zhruba 1,1 miliardy korun. Novela ruší národní dotační programy pro obce, které tyto peníze místo toho získají právě na základě posílení příjmů z rozpočtového určení daní. Tímto přesunem by měly obce získat 10,5 miliardy korun, asi 1,5 miliardy korun mají získat z částky, kterou v současné době obsahuje kapitola Všeobecná pokladní správa jako příspěvek na školství.

Ve sněmovně leží ještě obdobný návrh z pera poslanců TOP 09 a Starostů, který šel ještě dál a největší města chtěl připravit o víc než čtyři miliardy korun. Vláda však předložila svou novelu, kterou dnes poslanci schválil a která je vůči velkým sídlům mírnější. Praha by měla přijít ročně o 650 milionů korun, Brno o 203 milionů, Ostrava o 158 milionů Kč a Plzeň o 90 milionů korun.

Helena Langšádlová: Pohnout se musí i s politickou korupcí

Menší obce a města dosud dostávaly v průměru 6800 korun na jednoho obyvatele. Změnou zákona se to má zvýšit v průměru na zhruba 9000 korun.

Zatímco sociální demokrat Václav Votava řekl, že novelu podpoří, jeho stranický kolega a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek to odmítl a řekl, že s ním nemůže souhlasit. Vadilo mu zejména, že by o peníze přišla Ostrava, což by podle něj poškodilo nejen tamní obyvatele, ale i další lidi z Moravskoslezského kraje. Také předsedovi klubu ČSSD Jeronýmu Tejcovi se nelíbilo, že se ubírají peníze největším městům.

Vláda v předloze navrhla, aby se při výpočtu příjmů obce zohledňovala rozloha obce jen do výše tří hektarů na jednoho obyvatele. Poslanci přistoupili na návrh rozpočtového výboru a zvýšili tento limit na deset hektarů. Podle zpravodaje k novele Vladislava Vilímce (ODS) si v důsledku tohoto omezení pohorší asi 57 obcí, původně by jich to pocítilo několikanásobně víc.

Obce by měly získávat 20,83 procenta z vybrané daně z přidané hodnoty proti vládou navrhovaným 21,93 procenta. Z daně z příjmů zaměstnanců by měly dostávat 22,84 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!