Návrh Bruselu na kontrolu sazeb je pod palbou kritiky | E15.cz

Návrh Bruselu na kontrolu sazeb je pod palbou kritiky

Návrh Bruselu na kontrolu sazeb je pod palbou kritiky
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropská unie

Jaroslav Bukovský

Úroky evropských hypoték, ale i ceny benzinu by propříště mohly být opatřeny bruselským puncem. Evropská komise hodlá poprvé v historii podrobit regulaci stovky tržních sazeb a cen, které jsou základem pro stanovení výše úroků z úvěrů, ale i cen paliv a dalších komodit. Svobodná tvorba sazeb selhává, zaznívá z Bruselu. Návrh komise je však terčem kritiky.

Dosud bylo stanovení referenčních sazeb, na nichž jsou založeny obchodní kontrakty v řádu bilionů dolarů, doménou volného trhu. Impulzem pro přesčasy evropských regulátorů se stalo falšování dat velkými bankami v kauze manipulace se sazbou LIBOR. Od její výše se odvíjejí ceny globálních finančních produktů v objemu kolem 350 bilionů dolarů.

„Pokud jsou referenční sazby zmanipulované, celý finanční svět stojí na písku. Jsou s nimi spojeny miliony hypoték na bydlení. Z toho důvodu může manipulace s nimi způsobit investorům a spotřebitelům značné ztráty,“uvedl evropský komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier, z jehož dílny návrh pochází. Pod kontrolu by se vedle sazeb důležitých pro výpočet cen hypoték mělo dostat i určování ceny ropy Brent ovlivňující ceny benzinu.

„Plány komise jsou předčasné,“ uvedl britský politik Syed Kamall pro Bloomberg. „Tvrdit, že všechny benchmarky a indexy jsou chybné a potřebují regulaci jen kvůli zkušenosti s aférou LIBOR, je absurdní,“ dodává Kamall.

Podle kritiků se může rozšířený bruselský dozor minout účinkem. „Domníváme se, že návrh komise bude mít nepříznivý dopad na transparentnost trhu s ropou a dalšími komoditami, půjde tak proti záměrům regulátorů,“ uvádí Adrian Binks, šéf jednoho z poskytovatelů komoditních referenčních sazeb, společnosti Argus. Schválení nových pravidel nebude jednoduché. Proces může trvat i léta.

Z návrhu komise
Dohledu budou podléhat referenční úrokové sazby i hlavní komoditní indexy
Referenční hodnoty budou moci stanovit jen schválené finanční instituce
Manipulace sazbami bude trestným činem
Porušení pravidel bude stát firmy až milion eur

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!