Oběti Madoffova letadla dostanou zpět tři čtvrtiny | E15.cz

Oběti Madoffova letadla dostanou zpět tři čtvrtiny

Bernard Madoff
Bernard Madoff
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fondům založeným pro oběti pyramidové hry Bernarda Madoffa se povedlo získat tři čtvrtiny ze ztrát vyčíslených na 17,5 miliardy dolarů. Nejnovějším zářezem fondů je dohoda s bankou JP Morgan.

Pět let poté, co byl Madoff zatčen a obviněn ze zpronevěry, jsou americké úřady blízko k podpisu vyrovnání s největší americkou bankou JP Morgan. Ta by měla zaplatit 2,5 miliardy dolarů za účast na Madoffově pyramidové hře, protože o svých podezřeních neinformovala americké úřady.

Z této částky poputuje přibližně miliarda dolarů ministerstvu spravedlnosti a odtud k obětem kdysi uznávaného finančníka, který – jak se později ukázalo – prostředky investorů nikam neinvestoval, pouze z nově příchozích vyplácel fiktivní zisky těm stávajícím. Další miliarda dolarů bude použita na vyrovnání širších obvinění z napomáhání praní špinavých peněz.

Americké ministerstvo spravedlnosti pro investory, kteří u Madoffa přišli o 17,5 miliardy dolarů, již nashromáždilo 2,3 miliardy dolarů. Oddělený větší fond, který spravuje Irving Picard, získal 9,5 miliardy dolarů. Celkem se již zachránilo téměř 13 miliard dolarů, to je 74 procent z uvedených ztrát. „Jsem opravdu velmi mile překvapený, že se Picardovi povedlo nashromáždit tolik peněz,“ uvedl pro Bloomberg Robert Lappin, jehož nadace pro mladé Židy přišla o 83 milionů dolarů. „Před pěti lety jsem nevěřil, že by se cokoli povedlo získat zpátky, takže je to pro nás velmi dobrá zpráva.“
JP Morgan v roce 2008 ve Velké Británii předala regulátorům zprávu o podezřelých aktivitách a uvedla, že výnosy Madoffových investic se zdají být příliš dobré na to, aby byly skutečné. Banka pak ale neinformovala úřady ve Spojených státech ani nezavřela Madoffovy účty.

Podle soudních dokumentů již v roce 2007 diskutovali manažeři JP Morgan o podezřeních, že Madoff vede pyramidovou hru. Nakonec se ale rozhodli s ním nadále obchodovat poté, co byl tehdejší ředitel řízení rizik Bernardem Madoffem ujištěn, že je vše v pořádku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah