Podíl Ruska na nových půjčkách Home Creditu se snížil více než o polovinu | E15.cz

Podíl Ruska na nových půjčkách Home Creditu se snížil více než o polovinu

Home Credit
Home Credit
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podíl půjček poskytnutých v Rusku na celém objemu nových úvěrů české finanční skupiny Home Credit klesl od roku 2013 z 80 na letošních 35 procent. V dnešním vydání deníku Dnes to uvedl šéf a spolumajitel skupiny Jiří Šmejc. Tržní podíl v Rusku ale firmě podle něj stoupl. Zároveň Šmejc oznámil, že prodá dvě procenta ve společnostech Home Credit a Air Bank Petru Kellnerovi, jehož skupina PPF je v obou firmách majoritním vlastníkem.

Home Credit se loni propadl do ztráty asi 1,64 miliardy korun po téměř devítimiliardovém zisku v předchozím roce. Skupina to tehdy zdůvodnila horší makroekonomickou situací právě v Rusku. Šmejc ale popírá, že by kvůli tomu Home Credit zvažoval odchod z ruského trhu.

„Naše riziko v Rusku se pořád vyvíjí mnohem příznivěji než konkurenci. Navíc tam roste náš tržní podíl. Podle podílu na trhu spotřebitelských úvěrů jsme v Rusku sedm let lídrem trhu. Loni jsme měli tržní podíl 24 procent, letos už 33 procent,“ řekl Šmejc deníku.

Rusko má také podle něj stále největší podíl na celkovém objemu půjček poskytnutých Home Creditem, a to téměř 60 procent. Pokles podílu nových úvěrů v Rusku je podle něj důsledkem posilování obchodů Home Creditu v Asii.

Lukrativní Asie

„Vyděláváme v Číně, ve Vietnamu, taky v Kazachstánu. Stejně se nám začíná dařit v Indii - tam letos vedeme masivní expanzi, vstupujeme do 40 měst, čímž se letos dostaneme na pět tisíc obchodních míst. V Číně jich dnes máme přes 40 tisíc a kolem pěti tisíc ve Vietnamu, který nám loni udělal 30 milionů eur zisku,“ uvedl Šmejc. „Myslíme si, že hodnota našeho asijského byznysu už dosahuje čtyř miliard eur,“ doplnil.

V Číně má Home Credit podle generálního ředitele skupiny Šmejce obchodní místa ve 200 městech a do konce roku by chtěl dosáhnout pokrytí 330 měst. Díky asijským trhům překoná Home Credit podle Šmejce v roce 2017 rekordní zisk z roku 2012. Ruský trh se vrátí k zisku letos na podzim, uvedl šéf Home Creditu pro deník Dnes. Skupina podle něj také zvažuje konkrétní investiční příležitost v USA, podrobnosti ale zatím Šmejc nechtěl zveřejnit.

Šmejc v roce 2013 získal akciový podíl 13,37 procenta ve společnostech Home Credit a Air Bank, a naopak přišel o svých pět procent v Kellnerově skupině PPF, která má v obou zmíněných společnostech zbývajících 86,63 procenta. Nyní Šmejc oznámil, že prodá dvě procenta v Home Creditu a Air Bank zpět Kellnerovi.

Nepříznivá situace v Rusku

„Hodnota Home Creditu je kvůli nepříznivému vývoji v Rusku nižší, než jsem předpokládal. A já chtěl snížit zadlužení, které proti tomu u PPF mám,“ řekl deníku Dnes. Více ale ze svého podílu prodat nechce, naopak možná v budoucna opět několik procent přikoupí, uvedl.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a nyní rozvíjí aktivity na Filipínách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.