Podíl v Monetě má zlatý hoch švýcarského bankovnictví, akcie získal i Spurný | E15.cz

Podíl v Monetě má zlatý hoch švýcarského bankovnictví, akcie získal i Spurný

Moneta Money Bank
Moneta Money Bank
• 
ZDROJ: David Vagaday/E15
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Prvním známým akcionářem z řad velkých hráčů, kteří upsali akcie Monety Money Bank (dříve GE Money Bank), je hedgeový fond Horizon21 Macro, za nímž stojí exbankéř švýcarské UBS Rainer-Marc Frey, médii přezdívaný jako zlatý hoch švýcarského bankovnictví. V Monetě vlastní podle regulatorních informací České národní banky akcie za zhruba dvě miliardy korun, což odpovídá 5,5procentnímu podílu. Finančník má bohatou historii v disciplíně spekulativních investic.

Další jména akcionářské struktury Monety po květnovém úpisu akcií zatím nejsou známa, největším minoritním akcionářem prozatím zůstává se 49 procenty americká GE.

Po šesti měsících od vstupu na pražskou burzu plánují Američané svůj zbylý podíl začít postupně redukovat, a to prodejem akcií na trhu. Po dva následující roky pak hodlá GE poskytovat bance podporu. Akciovou odměnu za IPO dostal i šéf banky Tomáš Spurný, který vlastní kolem 75 tisíc akcií.

S akciemi Monety se začalo v předběžném režimu obchodovat minulý pátek. Právním poradcem skupiny GE pro vstup na burzu byla advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges. Od upisovací ceny 68 korun už akcie banky posílily zhruba o 11 procent.

Vývoj akcií Monety:

Moneta Autor: patria.cz

Banka již oznámila své první výsledky od vstupu na burzu, čtvrtletní byznys šel oproti loňsku hůře. Moneta Money Bank ohlásila čistý zisk za první kvartál ve výši 1,08 miliardy korun, což je meziročně méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy čistý zisk dosáhl 1,18 miliardy korun. Celkové portfolio úvěrů, které Moneta má, dosáhlo na konci prvního kvartálu výše 107,7 miliardy, tedy zhruba stejně jako před rokem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.