Pošta nakonec vlastní banku nezaloží, na finanční služby shání partnera | E15.cz

Pošta nakonec vlastní banku nezaloží, na finanční služby shání partnera

Česká pošta partner v Bedřichově
Česká pošta partner v Bedřichově
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká pošta nebude zakládat vlastní banku. Vypíše výběrové řízení na partnera pro poskytování bankovních a pojišťovacích služeb po roce 2017, kdy vyprší nynější smlouva s ČSOB. Návrhem se má ve čtvrtek zabývat vláda. O možnosti požádat o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb představitelé pošty hovořili loni a předloni. ČSOB chce ve spolupráci s poštou dál pokračovat.

Do konce příštího roku má Česká pošta smlouvu o poskytování finančních služeb na pobočkách s ČSOB, která na poštách nabízí služby pod hlavičkou Poštovní spořitelny.

Existenci specializovaných bankovních přepážek na 150 pobočkách České pošty má ČSOB podle své mluvčí Martiny Slavíkové smluvně garantovanou až do roku 2022. Z bankovních a pojišťovacích služeb má státní podnik výnosy zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

„Vždy jsme deklarovali zájem ve spolupráci s Českou poštou pokračovat, neboť se ukazuje jako dlouhodobě efektivní a přínosná pro obě strany. Proto jsme využili možnost plynoucí z platné smlouvy s Českou poštou a v listopadu loňského roku připravili návrh na spolupráci po roce 2017. Předložený návrh i nadále počítá s úspěšnou a zavedenou značkou Poštovní spořitelny, která je klienty velmi pozitivně vnímána,“ uvedla.

Chceme na základě smlouvy získat minimálně stejné finance jako dosud, optimálně ještě vyšší

Pošta chce tento týden podepsat smlouvu s poradcem, který jí pomůže s výběrem nového bankovního partnera nebo partnerů. Výběr by měl podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka začít tak, aby celý proces skončil ještě v letošním roce.

„Chceme na základě smlouvy získat minimálně stejné finance jako dosud, optimálně ještě vyšší. Chceme se také zaměřit na druh onoho partnerství, nechceme mít zprostředkovatelskou, ale partnerskou smlouvu,“ řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Pošta provozuje 3200 poboček. Část z nich začala teprve loni přijímat platební karty. V roce 2014 hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu. Za loňský rok firma očekávala zisk kolem 50 milionů korun. Od května pošta zdraží některé služby, například poslání dopisu bude stát 16 korun místo 13 korun.

Martin Elkán: Bez přídavných činností už pošta nemůže být

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah