Problémy se splácením půjčky má každý sedmý Čech | E15.cz

Problémy se splácením půjčky má každý sedmý Čech

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potíže se splácením úvěru má každý sedmý Čech, který si vzal půjčku. Na Slovensku je to dokonce téměř třetina lidí, jež si půjčili peníze. Podobně jsou na tom Bulhaři, kde žádá o odklad splátky čtvrtina z nich. Poláci žádají o odložení splátek ve čtyřech procentech případů. Vyplývá to z údajů společnosti Profi Credit o jejích klientech.

„Letos si nejvíce klientů požádalo odklad splátek v lednu, a to 18 procent. Je to dáno především tím, že si lidé berou úvěry v předvánočním období. Nakoupí dárky a v lednu či v únoru zjistí, že Ježíšek byl štědřejší, než být měl,“ uvedl marketingový ředitel Profi Creditu Ondřej Šmakal. Na Slovensku jde předvánoční šílenství ještě do většího extrému. V lednu žádá o odklad splátek 43 procent klientů. I v Polsku je to proti celoročnímu v průměru dvakrát tolik lidí.

Nejčastější důvody, kvůli kterým se klienti v Česku dostanou do problémů se splácením, jsou nečekaně vysoké výdaje, ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. Na Slovensku je hlavním důvodem problémů se splácením dlouhodobá nemoc (14 procent).

„Velmi vážné je, když o odklad splátek žádají lidé už po třech měsících splácení, a to z důvodu napjatého rodinného rozpočtu. Lidé by si měli brát spotřebitelský úvěr na věci, které skutečně potřebují, například pokud se jim rozbije pračka. Vůbec nejhorší je řešit problémy se splácením další půjčkou a vytloukat tak klín klínem,“ upozornil Šmakal.

Úvěrová firma Profi Credit patří do finanční skupiny Profireal Group, která působí na finančních trzích střední a východní Evropy od roku 1994.

Banka rozdělila jeden milion na podporu finanční gramotnosti

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah