První trest v kauze LIBOR: bankéř míří na 14 let za mříže | E15.cz

První trest v kauze LIBOR: bankéř míří na 14 let za mříže

Tom Hayes, první odsouzený v kauze LIBOR
Tom Hayes, první odsouzený v kauze LIBOR
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Londýnský soud odsoudil na 14 let vězení Toma Hayese, prvního obžalovaného bankovního obchodníka v případu manipulací s klíčovou úrokovou sazbou LIBOR. Pětatřicetiletého bývalého zaměstnance americké banky Citigroup a švýcarské UBS předtím porota po sedmi dnech zvažování shledala vinným ve všech osmi bodech obžaloby.

Soud, který začal 26. května, vytyčil novou fázi v sedmiletém globálním vyšetřování manipulací referenčních úrokových sazeb, na nichž závisejí kontrakty v hodnotě stovek bilionů dolarů. Vyšetřovatelé obvinili 21 lidí a několik velkých světových bank a makléřských firem už na pokutách a vyrovnáních zaplatilo celkem kolem devíti miliard dolarů (222 miliard korun).

Hayes byl obviněn, že se spolčoval s jinými obchodníky v zájmu manipulací se sazbou LIBOR v letech 2006 až 2010, a v každém z bodů obžaloby mu hrozil trest až deset let. Bývalý obchodník prohlásil, že se cítí nevinen, a hájil se tím, že před manažery své pokusy o ovlivňování sazeb nijak neskrýval.

Rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo v roce 2012. Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až
2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Nedostatečné kontroly nad stanovováním sazby LIBOR a dalších referenčních sazeb v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro osobní prospěch.

LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Vytvářela ji denně Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. Pod vlivem skandálu se však loni rozhodlo, že o agendu související s tvorbou sazby se bude starat burzovní společnost NYSE Euronext.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah