Řecká vláda nařídila otevřít banky, limity pro výběr hotovosti zůstanou | E15.cz

Řecká vláda nařídila otevřít banky, limity pro výběr hotovosti zůstanou

Řecké banky otevřou v pondělí
Řecké banky otevřou v pondělí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké banky v pondělí znovu otevřou, výběr peněz však zůstane omezený. Vyplývá to z dekretu řecké vlády. Banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny 29. června. Cestu k jejich otevření ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka (ECB) zvýšením objemu nouzového financování.

Řekové mohou i po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, pro výběry byl ale stanoven denní limit 60 eur (zhruba 1600 korun) na jeden účet. Ten vládní dekret nahrazuje týdenním limitem v objemu 420 eur. Lidé tak budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, nebudou však muset peníze vybírat každý den.

Řecké bankovní karty navíc budou moci jejich držitelé opět používat k platbám při pobytu v zahraničí. V platnosti však zůstávají omezení pro přesun peněz z Řecka i pro zakládání nových účtů, píše agentura Reuters.

Náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas již ve čtvrtek v řeckých médiích uvedl, že banky znovu otevřou v pondělí, tedy tři týdny po svém uzavření. Pondělní znovuotevření bank však v pátek zpochybnil guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny.

Pomohlo nouzové financování

Agentura Reuters pak s odvoláním na zdroj z řecké bankovní asociace uvedla, že banky jsou připraveny znovu otevřít, musejí ale nejprve dostat povolení od řecké centrální banky a vlády.

ECB ve čtvrtek umožnila řeckým bankám čerpat větší objem nouzových úvěrů, když zvýšila limit půjček z programu nouzového financování ELA o 900 milionů eur z dosavadních téměř 90 miliard eur. Řecké banky jsou už delší dobu na penězích z programu ELA závislé.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah