Ruská Sberbank vykázala ve druhém čtvrtletí rekordní zisk | E15.cz

Ruská Sberbank vykázala ve druhém čtvrtletí rekordní zisk

Sberbank
Sberbank
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší ruské bance Sberbank se v druhém čtvrtletí dařilo, hospodařila s rekordním čistým ziskem 145 miliard rublů (53,5 miliardy korun). Ten se zvýšil ze 118 miliard rublů v prvních třech měsících roku, což byl dosavadní rekordní čtvrtletní údaj. Loni ve druhém čtvrtletí zisk činil 54,2 miliardy rublů. Sberbank působí i v Česku.

Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří očekávali zisk 124 miliard rublů. Bance pomohlo, že dala stranou méně peněz na pokrytí případných ztrát ze špatných úvěrů. Také ruská ekonomika začíná vykazovat signály oživovaní z dlouhé recese. Rezervy na ztrátové úvěry se ve druhém čtvrtletí meziročně snížily o 18 procent na 96,5 miliardy rublů.

Sberbank se podobně jako další velké ruské banky stala terčem sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi. To omezuje přístup banky na zahraniční kapitálové trhy. Během ekonomické krize v Rusku si ale vede lépe než konkurenční bankovní domy.

Sberbank je dominantním hráčem na ruském bankovním trhu. Drží zhruba třetinu celkových aktiv v bankovním sektoru a přibližně stejné procento vkladů. Na českém trhu působí pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe, která je společně s dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze západních sankcí vyjmuta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah