Skandálem zmítaná Barclays v pololetí zvýšila zisk | e15.cz

Skandálem zmítaná Barclays v pololetí zvýšila zisk

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská banka Barclays vytvořila v prvním pololetí hrubý zisk 4,2 miliardy liber (asi 137,8 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 13 procent. Výsledek sice překonal odhady analytiků, na bance ale zůstává stín pochybností kvůli skandálu s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Za skandál se banka omluvila a ztracenou důvěru chce získat zpět.

„Je nám líto těch záležitostí, které se objevily v minulých týdnech. My vnímáme, že jsme zklamali naše klienty i naše akcionáře,“ přiznal předseda správní rady Marcus Agius. „Věřím ale, že škody, které poznamenaly naši reputaci, můžeme v jejich očích i v očích našich akcionářů napravit a také to uděláme,“ dodal.

Agius také potvrdil, že banka nadále počítá s kapitálovou návratností ve výši 13 procent. Hodnota vyjadřuje, jak velkou procentní část akciového kapitálu tvoří zisk. Pololetní výsledek překonaly odhady analytiků, kteří v průměru počítali se ziskem 3,8 miliardy liber.

Banka nyní hledá nového i předsedu správní rady. Oba totiž na své funkce rezignovali právě po skandálu se sazbou Libor. Skandál vyplaval na povrch koncem června, kdy se ukázalo, že Barclays zaplatila rekordní pokutu 290 miliard liber (asi 9,5 miliardy korun), aby urovnala obvinění, že manipulovala sazbami. Proti bance se okamžitě zvedla vlna kritiky za její podnikovou kulturu a přístup k riziku.

Agius řekl, že Barclays má snahu obě pozice obsadit. Nenaznačil ale, kdy se tak může stát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah