Starka v řídícím výboru ECB nejspíše nahradí Němec Jörg Asmussen | E15.cz

Starka v řídícím výboru ECB nejspíše nahradí Němec Jörg Asmussen

Jörg Asmussen
Jörg Asmussen
• 

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble by měl dnes odpoledne veřejně navrhnout nástupce Jürgena Starka do řídícího výboru ECB. Jedením z kandidátů na Starkův post je i Schäubleův náměstek Jörg Asmussen. Šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker dnes po jednáních skupiny G7 řekl, že pokud se nakonec ECB rozhodne do řídícího výboru opravdu jmenovat Asmussena, „udělá dobré rozhodnutí“. Informuje o tom agentura Reuters.

„Německá vláda podá návrh v průběhu dneška nebo zítřka. V případě, by byl oním navrženým Asmussen, jednalo by se o správné rozhodnutí,“ řekl Juncker s tím, že euro nemůže zachránit jedna osoba. „Tento člověk by byl ale bezpochyby správnou osobou na správném místě,“ dodal.

Agentura Reuters již v pátek informovala o tom, že Starkovým nástupcem by mohl být právě Asmussen. Juncker však tyto spekulace odmítl s tím, že zatím není nic rozhodnuto. Sám Asmussen se zatím k informacím nechtěl vyjádřit.

"Jestřáb" Stark opustil výbor nejspíše kvůli neshodám ohledně nákupu dluhopisů

Jürgen Stark, člen výkonné rady a rady guvernérů Evropské centrální banky, včera informoval prezidenta Jeana-Claudea Tricheta, že z osobních důvodů rezignuje na svou funkci. Ve svém prohlášení to uvedla ECB.

Stark je v letošním roce už druhý Němec, který opouští vedení ECB kvůli nesouhlasu s kroky ECB na záchranu Řecka a dalších zemí eura před dluhovou krizí. V únoru šéf německé centrální banky Weber oznámil, že nebude kandidovat na šéfa ECB a v dubnu odstoupil z čela Bundesbanky, čímž přestal být členem bankovní rady ECB.

Weber už loni v květnu kritizoval rozhodnutí ECB kupovat na trhu státní obligace v rámci snah řešit dluhovou krizi a bránit růstu výnosů u dluhopisů ohrožených zemí. Podobně kritický byl i Jürgen Stark. Vadil mu hlavně nákup dluhopisů velkých ekonomik – Itálie a Španělska.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah