Stavbu "superkanalizace" v Londýně zafinancuje také EIB | E15.cz

Stavbu "superkanalizace" v Londýně zafinancuje také EIB

Londýnské panorama
Londýnské panorama
• 
ZDROJ: Joe D via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Evropská investiční banka (EIB) podpoří půjčkou 700 milionů liber (24,2 miliardy korun) výstavbu londýnské kanalizační stoky Thames Tideway Tunnel. Půjčka se podle agentury Reuters stane největším úvěrem poskytnutým bankou na investici do vodního díla. Takzvaná Londýnská superkanalizace je 7,2 metru široký a 25 kilometrů dlouhý tunel, který se má táhnout 65 metrů pod řekou Temží.

Půjčka na dobu 35 let byla dohodnuta s firmou Tideway, novým státem řízeným podnikem, který byl zřízen kvůli výstavbě a provozu tunelu.

Celková hodnota projektu je 4,2 miliardy liber. Je to největší britský projekt v oblasti vodní infrastruktury. Má zabránit tomu, aby se do řeky Temže dostávaly odpadní vody, a zlepšit tak kvalitu vody v řece. Každoročně v Londýně přetečou do Temže desítky milionů tun odpadních vod.

„Půjčka pro Tideway představuje největší půjčku Evropské investiční banky do vodního projektu a je nejvýznamnější podporou britské infrastruktury od Crossrail,“ uvedl viceprezident EIB Jonathan Taylor. Crossrail je chystané železniční spojení napříč Londýnem, které propojí mimo jiné letiště Heathrow s finanční čtvrtí City v centru britské metropole.

EIB je největší mezinárodní veřejnou bankou na světě a britská vláda v ní má podíl 16 procent. Loni EIB Británii půjčila 5,6 miliardy GBP a podpořila dlouhodobé investice do 40 projektů v celé zemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.