Tlak na centrální banky se stupňuje

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Rostoucí nejistota na finančních trzích vystupňovala tlak na úrokové sazby centrálních bank. Jako první zareagovala Reserve Bank of Australia (RBA), která snížila sazby o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Australská centrální banka tak reagovala na zhoršující se dluhovou krizi eurozóny a obavy ze zpomalení ekonomického růstu v Číně, který je největším obchodním partnerem Austrálie.

„Nedávné ekonomické indikátory naznačují další zhoršování situace v Evropě a postupující zpomalení čínského růstu,“ uvedl guvernér RBA Glen Stevens. „Další oblasti Asie se z velké části zotavily z následků loňských přírodních katastrof, ale výhled zůstává nejasný a mohl by být negativně poznamenán zpomalením v Číně,“ dodal Stevens. Australská centrální banka přitom úrokové sazby snížila o půl procenta už minulý měsíc. Od té doby australské akcie a australský dolar přišly o deset procent.

Pozornost se v současné době přesouvá do Evropy, kde o sazbách rozhoduje Evropská centrální banka a zítra centrální britská banka Bank of England.

„Centrální bankéři se dostávají pod značný tlak, aby konečně přeměnili slova o přírůstkových opatřeních v činy. Pokud tak neučiní, anebo tak učiní příliš pozdě, můžeme očekávat roztočení spirály zkázy,“ konstatoval Stegan Angele ze společnosti Swiss & Global Asset Management.

Evropská centrální banka od prosince drží základní úrokovou sazbu opět na historickém minimu jednoho procenta. V současné době přitom sílí tlak na snížení sazeb na nové historické minimum. „Pro hovoří vyvážená inflační rizika a nejistý ekonomický výhled s řadou rizik na spodní straně predikce,“ dodal Angele.

Úrokové sazby, ECBÚrokové sazby, ECB

Bank of England drží základní sazbu na půl procentního bodu od března 2009. Krize eurozóny táhne dolů finanční trhy, a tak by čtvrteční snížení úrokových sazeb ve Velké Británii nebylo žádným překvapením.