Úroky hypoték v březnu klesly na rekordní minimum pod dvě procenta | E15.cz

Úroky hypoték v březnu klesly na rekordní minimum pod dvě procenta

Úroky hypoték v březnu klesly na rekordní minimum pod dvě procenta
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu dále propadla na historické minimum 1,97 procenta. V únoru činila 2,02 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Nízké úrokové sazby v březnu přilákaly do bank 9375 klientů, což je o 1593 více než v únoru. Lidé si ve třetím měsíci roku sjednali hypotéky za 17,9 miliardy korun. Počty ani objemy tedy rekordy v březnu nelámaly.

„S příchodem jara se banky pustily do dalšího kola snižování sazeb a výsledkem je pokles průměrných sazeb Hypoindexu pod dvě procenta. Současné minimum však nevydrží dlouho. Pokud dnes někdo s dostatečnými příjmy s požadavkem na hypotéku do 85 procent hodnoty nemovitosti i na delší fixace nedostane sazbu pod 1,9 procenta, pak je ve špatné bance,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Boj o zákazníka nekončí

Doba extrémně výhodných hypoték zdaleka nekončí, naopak existuje další prostor k jejich poklesu, řekl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Ke stlačení úrokových sazeb podle něj přispívají uvolněné měnové podmínky v ČR i v eurozóně, a snaha o aktivizaci úvěrových toků. „Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank v dalších měsících povedou k pokračování poklesu sazeb hlouběji pod dvě procenta,“ odhadl.

Letošní rok může být co do objemu hypoték podle Rajdla opět rekordní. Za první čtvrtletí si lidé už sjednali 23 369 hypotečních úvěrů, zatímco ve stejném období loni to bylo 22 141 smluv. Objemy se letos vyšplhaly na 45,17 miliardy korun, před rokem to bylo 38,49 miliardy korun.

HypoindexHypoindexAutor: Fincentrum

Lidé si stále půjčují hodně peněz. Průměrná hypotéka se v březnu zase přehoupla přes 1,9 milionu Kč. Bezkonkurenčně nejvyšší půjčky byly zaznamenány v lednu, kdy průměrná hypotéka překročila 2,1 milionu korun.

„Čísla ukazují na to, že boom hypoték pokračuje a může i zesílit. Čím dál více klientů navíc nemůže najít vhodnou nemovitost a objem hypoték se nám tak dále posouvá v čase a projeví se v dalších kvartálech. Banky inovují výrazně rychleji než loni a klienti, kteří si srovnají podmínky více produktů, se skutečně dostanou i hluboko pod dvě procenta,“ komentoval čísla ředitel finančně-poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták.

Developeři mají vyprodáno

„Už několik měsíců za sebou na trhu pozorujeme velký převis poptávky nad nabídkou. Nemovitosti v dobrých lokalitách jsou často vyprodány a nové projekty se staví kvůli přebujelé byrokracii příliš pomalu,“ doplnil výkonný ředitel Reality IQ Ondřej Mašín. To logicky žene ceny vzhůru, což podle něj nahrává jak majitelům či investorům, tak hypotečním poradcům.

Analytik poradenské firmy Broker Consulting Jan Lener míní, že současné extrémně nízké úrokové sazby bank, díky nimž si velká část lidí může dovolit splácet hypotéku, mohou být časovanou bombou. „Jakmile se však úrokové sazby začnou vracet k normálu, mohla by podle našich odhadů až pětina současných dlužníků mít problém se splácením,“ varoval.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!