Věřitelům Lehman Brothers se vrátí osmnáct centů z dolaru | E15.cz

Věřitelům Lehman Brothers se vrátí osmnáct centů z dolaru

Věřitelům Lehman Brothers se vrátí osmnáct centů z dolaru
Lehman Brothers
• 
ZDROJ: čtk
Michal Nosek

Michal Nosek

1268 dní po vyhlášení největšího krachu v historii USA, po krachu investiční banky Lehman Brothers společnost opouští režim bankrotové ochrany a začíná vyplácet první věřitele. V první vlně vrátí maximálně 15 miliard dolarů. Banka má postupně rozdělit investorům zhruba 65 miliard dolarů. Věřitelé přihlásili pohledávky za více než 300 miliard dolarů.

„Už můžeme být klidnější, nejhorší máme za sebou,“ utěšovali se manažeři investišní banky Lehman Brothers na začátku roku 2008. Jak dalece se přepočítali ukázal příští půl rok, během nějž hodnotu balíků podřadných hypoték, které banka vydávala za prvotřídní cenné papíry, úplně vymazala vrcholící hypotéční krize.

Banka se, ale z kraje roku chovala sebevědomě a její šéf Richard Fuld ještě na jaře nešetřil optimismem. Před blížící se katastrofou jej nevaroval ani pád konkurenční banky Bear Stearns. Fulda navíc podporovali i analytici, kteří hodnotili kondici Lehman Brothers, jako dobrou.

Před dvěma lety začala krize. Padli Lehman BrothersPřed dvěma lety začala krize. Padli Lehman BrothersAutor: koláž e15

První varovné hlasy se začaly ozývat v červnu. Richard Fuld a jeho nejbližší si podle nich vůbec neuvědomovali na jak rizikových aktivech sedí a banka jich měla za 600 miliard dolarů. Při vlastním jmění banky 30 miliard dolarů, by propad ceny aktiv o několik procent její kapitál okamžitě vygumoval a banka by zkrachovala. V pondělí 15. Září 2008 se v devět hodin ráno tento katastrofický scénář naplnil a banka po 158 letech požádala o ochranu před věřiteli. V reakci na tuto zprávu se akciové trhy propadly tak, že z investorských portfolií umazaly přes 300 miliard dolarů. Index Dow Jones ten den oslabil o 500 bodů. Světové bankovnictví postihla klinická smrt, která trvala několik měsíců.

Zhruba tři a půl roku od této chvíle banka jejíž krach odstartoval globální finanční krizi oznámila, že ukončuje proces bankrotu a je připravena vrátit první peníze věřitelům.

Banka včera uvedla, že disponuje volnými zdroji ve výši zhruba 18 miliard dolarů. Dvanáct až patnáct miliard by tak mohla věřitelům vyplatit . Lehman Brothers plánuje v rámci pětiletého likvidačního programy vyplatit věřitelům zhruba 65 miliard dolarů, což by odpovídalo návratu 18 centů na každý dolar dluhu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!