Zisk Deutsche Bank prudce klesl, dala si stranou miliardy eur na pokuty | E15.cz

Zisk Deutsche Bank prudce klesl, dala si stranou miliardy eur na pokuty

Budova Deutsche Bank v Jungmannově ulici na Praze
Budova Deutsche Bank v Jungmannově ulici na Praze
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zisk největší německé banky Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí kvůli rezervám na krytí nákladů právních sporů propadl na minimum. Bance také výrazně klesly příjmy z obchodování. Banka dnes sdělila, že čistý zisk jí klesl na 51 milionů eur (1,3 miliardy korun) ze 754 milionů eur o rok dříve.

Hlavní příčinou poklesu zisku byl odvod 1,2 miliardy eur do rezerv proti nákladům na žaloby v souvislosti s manipulací s mezibankovní sazbou LIBOR a s investicemi do hypotečních cenných papírů.

Hrubý zisk před zdaněním klesl meziročně o 98 procent na 18 milionů eur a skončil hluboko pod očekáváním. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali pokles hrubého zisku v průměru pouze na 642 milionů eur.

Výnosy klesly o deset procent na 7,7 miliardy eur. Příjmy divize prodeje a obchodování s dluhopisy, která je hlavním ziskovým motorem Deutsche Bank, se propadl o 48 procent na 1,2 miliardy eur.

Rezervy, které si Deutsche Bank shromáždila k pokrytí nákladů žalob, se dostaly na konci třetího čtvrtletí na 4,1 miliardy eur. Banka na rozdíl od konkurentů jako je britská Barclays nebo švýcarská UBS ještě s úřady nedosáhla urovnání žalob na manipulace se sazbou LIBOR. Banka dnes uvedla, že tyto žaloby pro ni mohou vést ke značným finančním sankcím.

Britské Barclays a Royal Bank of Scotland, UBS a makléřská společnost ICAP již kvůli manipulaci s klíčovými úrokovými sazbami dostaly dohromady pokutu 2,7 miliardy dolarů (zhruba 50 miliard korun). Další na řadě je nizozemská finanční skupina Rabobank, která by podle zdrojů Reuters mohla za svou roli v manipulaci se sazbou LIBOR dostat pokutu kolem miliardy dolarů.

Akcie Deutsche Bank v posledních pěti letech

Akcie Deutsche Bank v posledních pěti letech Autor: bruner@mf.cz

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah