Zisk Raiffeisen Bank International prudce klesl

Raiffeisenbank (Profimedia.cz)

Raiffeisenbank (Profimedia.cz) Zdroj: Profimedia.cz

Čistý zisk rakouského finančního ústavu Raiffeisen Bank International se v prvním čtvrtletí propadl o více než sedmdesát procent na 157 milionů eur (čtyři miliardy korun) z 541 milionů eur před rokem. Tehdy však výsledky vylepšily rozsáhlé jednorázové příjmy, například z prodeje cenných papírů. Firma je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

Analytici ve svých odhadech očekávali zisk banky ještě nižší, když ho odhadovali na 150 milionů eur. „Navzdory nízkým úrokovým sazbám a slabému hospodářskému vývoji se nám podařilo v meziročním srovnání mírně zvýšit provozní příjmy,“ upozornil šéf podniku Herbert Stepic. „Počítáme s tím, že ekonomika ve druhé polovině roku oživí,“ dodal.

Stepic (66) minulý týden nabídl svou rezignaci poté, co rakouské orgány pro finanční dohled oznámily, že prošetří některé jeho realitní transakce. Stepic se stal terčem kritiky, když vyšlo najevo, že koupil tři byty v Singapuru přes dvě firmy v daňových rájích a o koupi neinformoval banku ani regulátory. Stepic však jakékoliv provinění popírá a tvrdí, že nemusel o koupi nikoho informovat.

Raiffeisen Bank International je podle agentury Reuters druhou největší bankou v rozvíjejících se evropských ekonomikách. Ve střední a východní Evropě soupeří s firmami UniCredit Bank Austria a Erste Group Bank.

Herbert Stepic - šéfa Raiffeisen Bank nesmetla krize, ale pochybné kšefty