Zisku švýcarské centrální banky pomohlo oslabení franku | E15.cz

Zisku švýcarské centrální banky pomohlo oslabení franku

Švýcarský frank
Švýcarský frank
• 
ZDROJ: Foto profimedia.cz, kolaz E15

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská národní banka (SNB), oslabená pondělní rezignací svého předsedy Phillipa Hildebranda, poskytla dnes vládě částečnou úlevu v podobě oznámeného odhadu ročního zisku ve výši 13 miliardy franků (274,5 miliardy korun). SNB, jejíž hospodářské výsledky byly v posledních letech velmi rozkolísané kvůli kurzu franku, uvedla, že za rok 2011 očekává zisk osm miliard franků plynoucí z držení deviz a dalších pět miliard z přecenění svých zlatých rezerv.

SNB neposkytla žádné detaily k ziskům plynoucích z devizových rezerv, kterých v posledním roce značně přibylo po intervencích centrální banky, která vyprodávala frank, aby zastavila jeho posilování až téměř na paritu s eurem. SNB v září vytyčila za strop hladinu 1,20 franku za euro pod kterou bude kurz národní měny držet za jakoukoliv cenu. Zisk z devizových rezerv plynul právě ze skutečnosti, že po masivních intervencích frank oslabil a tím vzrostla hodnota deviz držených Švýcarskou národní bankou.

Zpráva o návratu centrální banky do zisku potěšila politiky, kteří byli extrémně kritičtí k intervencím centrální banky na trzích, které v roce 2010 vedle ke konečné ztrátě ve výši 19 miliard švýcarských franků. Politici se tak mohou letos očekávat miliardu franků právě ze zisku centrální banky. Dvě třetiny z této částky dostane 26 švýcarských kantonů a jedna třetina připadne federální vládě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah