Zisky z whisky překonávají akciové trhy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Zisky z whisky překonávají akciové trhy

Zisky z whisky překonávají akciové trhy
Sudy whisky Templeton Rye
• 

ČTK

Od chvíle, kdy před šesti lety vznikl první index pro whisky, stoupla hodnota nejlepších jednodruhových (single malt) whisky o více než 660 procent - a snadno překonala výkonnost akciových trhů a dalších aktiv.

Na whisky, jejíž hodnota může vystřelit raketově vzhůru a vynést ohromné zisky, sází investoři po celém světě, uvádí zpravodajský server CNN.

V lednu se jediná láhev skotské Macallan „M“ vydražila za rekordních 628 205 dolarů (13,8 milionu korun).

„Whisky coby způsob investice táhne vzhůru rostoucí zahraniční poptávka společně s neustále se snižující nabídkou vzácné a staré single malt,“ sdělil Stephen Notman ze společnosti The WhiskyCorporation. 

Část whisky se během zrání ze sudů odpaří. Říká se tomu andělská daň. Když whisky zraje delší dobu, moc jí často nezůstane, což je důvod, proč jsou starší whisky vzácnější a mají větší hodnotu. 

Trh čeká prudký růst

Například v roce 2012 se 64 let stará láhev skotské whiskyGlenfiddich z roku 1937 prodala v dražbě aukčního domu Christie's za 46 tisíc liber. Vyrobeno bylo původně jen zhruba 60 lahví. 

Odborníci jsou přesvědčeni, že takto omezené množství starších, vzácných whisky znamená, že trh má před sebou nepřetržitý prudký růst. 

Investoři rovněž mohou vstoupit do jediného investičního fondu do whisky na světě, který zahájil činnost v letošním roce a je řízen z Hongkongu. Jeho portfolio zahrnuje více než 3000 lahví především ze Skotska a z Japonska. Manažeři fondu již získali čtyři miliony dolarů. Do konce letošního roku hodlají shromáždit dalších šest milionů dolarů a ze zisků z prodaných lahví plánují vyplácet roční dividendy. 

„Součástí naší strategie je soustředit se na ikonické značky, tiché palírny - tedy destilérky, které ukončily výrobu - výběry limitovaných edic a prémiové zahraniční whisky,“ sdělil správce fondu Rickesh Kishnani. „Whisky budeme nakupovat a prodávat nepřetržitě po celý rok tak, aby to byl aktivně obchodující fond, nikoli fond s dlouhodobou strategií kup a drž,“ poznamenal také. 

Doslova milionová investice

Do whisky sice může investovat kdokoli, není to ale úplně nejlevnější aktivum ke koupi. Kishnaniho fond požaduje investici v minimální výši 250 tisíc dolarů. Některé soukromé investiční sbírky jdou do milionů. 

To jsou ceny, které podle expertů znamenají, že tento typ investování je nejvhodnější pro opravdové milovníky whisky. 

„Je to jako kupovat umění; je to investice, kterou žene vášeň, takže to není pro všechny,“ poznamenal Pollacchi. „Když se o to nestaráte, nemyslím si, že byste za to měli utrácet peníze,“ míní Kishnani.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!