Aston Martin agenta Jamese Bonda je na prodej, vznikly pouze čtyři exempláře | e15.cz

Aston Martin agenta Jamese Bonda je na prodej, vznikly pouze čtyři exempláře

David Bureš - Auto.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Anglická automobilka Aston Martin vydraží jeden z exemplářů slavného modelu DB5.

Stříbrné kupé Aston Martin DB5 sloužící jako služební automobil britského agenta Jamese Bonda je dnes považováno za nejslavnější auto filmové historie. Jeden z pouhých čtyř kusů bude nyní na prodej. Dražit se bude na aukci společnost RM Sotheby’s v průběhu srpnového Automobilového týdne v kalifornském Monterey.

Dražený exemplář je třetí ze čtyř postavených exemplářů vybavených zbraněmi pro boj s padouchy, přesně podle specifik prezentovaných ve slavné bondovce Goldfinger z roku 1964. Tenhle konkrétní vůz ale vznikl až pro potřeby prezentace následující bondovky Thunderball z roku 1965.

Po úspěchu Goldfingera si produkční společnost Eon Productions, stojící za filmovou sérií o agentu Jejího Veličenstva, uvědomila, že DB5 je ideální marketingový tahák. A tak si v rámci příprav pro uvedení Thunderballu objednala u Aston Martinu další dva kousky, které nechala vybavit zbraněmi, prezentovanými v Goldfingerovi. Tentokrát si je opravdu koupila, zatímco exempláře pro Goldfingera měla jen pronajaté, po dobu natáčení.

Dané vozy byly vybaveny hned 13 modifikacemi. Jestliže beranidla v náraznících, vysouvací neprůstřelná zadní stěna, otočné registrační značky nebo vystřelovací sedačka spolujezdce byly vidět přímo v akci v samotném filmu, telefon v řidičových dveřích nebo odkládací prostor pro zbraně pod sedadlem řidiče se ve filmu nikdy neukázaly. Pro tyto dva kousky přitom výbavu tvořil přímo Aston Martin, zatímco v kouscích pro Goldfingera na nich pracovali sami tvůrci filmu, i proto nebyly tak kvalitně zpracované. Nepočítalo se, že by po natáčení ještě byly potřeba...


Celý článek a kompletní fotogalerii najdete na webu auto.cz >>>


Autor: David Bureš - Auto.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější