Nezaměstnaných mírně ubylo, je jich 8,4 procenta | E15.cz

Nezaměstnaných mírně ubylo, je jich 8,4 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 8,4 procenta z březnových 8,9 procenta. O práci se ucházelo 497 322 lidí, což je meziměsíčně o 27 858 méně. Naopak přibylo volných pracovních míst. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí.

Předchozí odhady analytiků hovořily o poklesu nezaměstnanosti v průměru na 8,5 procenta. Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, úřady na konci dubna evidovaly 480 818. V porovnání s koncem března jich bylo o 27 340 méně a proti loňskému dubnu o 11 509 méně.

„Abychom mohli naši míru nezaměstnanosti porovnat se zbytkem Evropy, je nutné ji převést na srovnatelné číslo podle metodiky Eurostatu. Podle této metodiky činí míra nezaměstnanosti v Česku 6,9 procenta. Průměr EU je přitom 10,6 procenta. Jsme tak vysoce pod průměrem. To je jen ukázka, že na tom nejsme zase tak špatně. Míra nezaměstnanosti v ČR je pátá nejnižší v rámci zemí EU,“ uvádí Markéta Šichtařová, ředitelka firmy Next Finance.

Volných pracovních míst úřady ke konci dubna evidovaly 41 707. Meziměsíčně jich tak přibylo 1801 a meziročně o 5654. Nezaměstnanost meziměsíčně klesla v 76 okresech, přičemž nejvíce se snížila v okresech Písek, Jindřichův Hradec, Prachatice, Chrudim a Pelhřimov.

„Míra nezaměstnanosti klesá vedle sezonních vlivů proto, že ekonomika v prvním čtvrtletí vykazuje poměrně robustní výsledky. Lepší, než bylo naše očekávání před třemi měsíci,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Úřadům práce ubylo během dubna více než 27 000 klientů, což řadí tento měsíc na trhu práce mezi historicky nejúspěšnější.

Za poklesem nepochybně stál rozběh sezonních prací, zároveň ale podle něj citelně ubylo podniků, které snižovaly svou zaměstnanost. Míra nezaměstnanosti si udržuje meziroční pokles, v dubnu to bylo o 0,2 procentního bodu. Vývoj trhu práce není v souladu s představou ekonomiky v krizi, uvedl Pavel Sobíšek, analytik Unicredit bank.

Potěšující zpráva přišla podle analytika Home Creditu Michala Kozuba z počtu hlášených volných pracovních míst. Jejich počet překročil 40 000. Na jedno volné pracovní místo tak připadá téměř 12 uchazečů o práci.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah