Asociace: Pump je kolem českých silnic moc, budou ubývat | E15.cz

Asociace: Pump je kolem českých silnic moc, budou ubývat

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK, vag

Počet čerpacích stanic v Česku bude v dalších letech stagnovat nebo mírně klesat, předpovídá výkonný ředitel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Jan Mikulec. Podle něj lukrativní místa na stavbu benzinek už kolem tuzemských silnic nejsou.

Ke konci června fungovalo v Česku 6990 benzinek, z toho 3765 veřejných, tedy přístupných pro všechny zákazníky. Právě veřejných čerpacích stanic však za poslední rok přibylo pouze 11.

„Když se zhorší ekonomické podmínky, tak některé zavřou, ale obecně je pump již nyní v Česku moc,“ řekl agentuře ČTK Mikulec. Podle něj lze podobný trend očekávat i v dalších letech, hustota stanic je totiž vysoká.

Meziročně naopak nejvíce přibylo čerpacích stanic s vymezeným přístupem, to jsou pumpy pro omezený okruh zákazníků. Jezdí k nim lidé, kteří mají smluvně nebo jinak upravený vztah s provozovatelem takovéto benzinky. Podle Mikulce je toto číslo ale zavádějící.

Čerpací stanice v ČR a zahraničí (k 1. lednu 2014)
Česko Polsko Německo Rakousko Slovensko Maďarsko
Počet veřejných pump 3649 6756 14678 2515 718 1562
Obyvatel na 1 pumpu 2878 5699 5471 3340 7521 6338
Četnost pump na dálnici (km) 26 60 72 46 31 38

Zdroj: ČAPPO

„Spíše jde o to, že provozovatelé těchto čerpacích stanic jsou nepořádní a dodávají je do evidence se značným zpožděním, “ vysvětlil Mikulec. Jen za první pololetí tohoto roku podle něj v této skupině přibylo 54 pump, které už fyzicky existovaly, nebyly ale v evidenci.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Podle údajů k začátku letošního roku vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. Současný stav je způsoben historickým chaotickým vývojem a tím, že trh čerpacích stanic není v Česku na rozdíl například od Německa regulován.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.