Balíkové firmy hlásí rekordní Vánoce | E15.cz

Balíkové firmy hlásí rekordní Vánoce

Zásilkový obchod opouští středoevropské trhy
Zásilkový obchod opouští středoevropské trhy
• 
ZDROJ: wikimedia.org

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chmurné vyhlídky evropských ekonomik zatím letos nebrzdí předvánoční nakupování. Jeho stále oblíbenější internetová varianta přitom zřejmě přihraje rekordní tržby doručovatelským firmám. „Česká pošta odbavuje v těchto dnech 130 tisíc obchodních balíků za den, meziročně je to o 30 procent více,“ řekl mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Téměř o pětinu se na poště zvýšil počet zásilek ze zahraničí. Růst táhne hlavně menší zboží, jako je drobná elektronika, rozměrných balíků z ciziny ubylo.

Libují si také další firmy a o předvánočním vytížení mluví jako o rekordním. „Už nyní vidíme nárůst přepravovaných zásilek o více než 15 procent ve srovnání s loňským rokem, a to nás největší nápor teprve čeká,“ uvedl obchodní a marketingový ředitel TNT Express ČR Petr Zajíc. Letošním hitem jsou podle něj vedle malé elektroniky také hračky nebo domácí potřeby. Podle evropského šéfa DPD Johna Actona balíky letos plní v nebývalé míře i oblečení módních značek.

Mírné obavy z vývoje ekonomiky se ale přece jen v obsahu zásilek projevují. Lidé prý častěji dávají přednost levnějším značkám. Snižuje se také průměrná váha jedné zásilky, letos činí méně než dva kilogramy. „Přesto tohle pravděpodobně budou v Evropě rekordní Vánoce,“ podotkl Acton.

A zřejmě nejen v Evropě. Například podle odhadů společnosti FedEx projde její celosvětovou sítí mezi posledním týdnem listopadu a Vánoci více než 260 milionů zásilek. To je meziročně o 12 procent více. Údajům „balíkářů“ odpovídá i optimismus internetových obchodníků. Někteří, například e-shop Mall.cz, čekají až o třetinu vyšší tržby.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah