Češi budou příští rok více cestovat, pobyty ale zkrátí | E15.cz

Češi budou příští rok více cestovat, pobyty ale zkrátí

Cestující na pražském letišti
Cestující na pražském letišti
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výjezdy českých turistů do zahraničí stoupnou v příštím roce zhruba o tři procenta, odhaduje poradenská společnost Mag Consulting. Zvýší se také popularita zájezdů vlastní dopravou a prohloubí se trend zkracování dovolených. Vyplývá to z ankety ČTK mezi subjekty v cestovním ruchu. V roce 2015 bude pokračovat zkracování délky pobytů, Češi si ale současně dopřejí více pobytů během roku.

„Stále větší množství zákazníků dává přednost výhodnému nákupu zájezdů na 'first moment', kdy jsou ceny nejvýhodnější zejména pro rodiny s dětmi. V souvislosti s devalvací koruny očekáváme mírné navýšení katalogových cen zájezdů,“ uvedl prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

Vývoj cen ubytování v destinacích u Středozemního moře bude záviset na počtu ruských turistů. „Ceny v cílových destinacích bude určovat zájem Rusů. Pokud Rusů vyjede podstatně méně, bude to mít dopad na snížení cen,“ uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. Ve třech čtvrtletích letošního roku klesl počet výjezdů Rusů do zahraničí o 14 procent na 36,8 milionu.

„Dalším trendem, který bude posilovat, bude aktivní rodinná dovolená. Dochází k výměně generací a mladší generace je mnohem aktivnější, než generace jejich rodičů. Vrací se dovolené s vlastní dopravou a posiluje trend dovolených v sousedních zemích,“ dodal místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

„V příštím roce očekáváme nárůst zájmu o destinace jako je Černá Hora, Albánie a Slovinsko. Pokračovat by měl také návrat turistů do severoafrických zemí, Egypta a Tuniska,“ dodal Škrabánek.

Počet dovolených v zahraničí se loni podle ČSÚ snížil meziročně o čtyři procenta na 4,193 milionu. Průměrný počet přenocování na dovolené v zahraničí stoupl z 8,3 dne na 8,4 dne.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.