Čeští skláři udělali největší láhev na whisky na světě | E15.cz

Čeští skláři udělali největší láhev na whisky na světě

sklo, whisky
sklo, whisky
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští skláři udělali největší láhev na whisky na světě, vejde se do ní 228 litrů tohoto alkoholu. Objednávka přišla od významného skotského producenta whisky. Ručně foukanou láhev vysokou 1,7 metru a vážící 50 kilogramů vytvořili skláři ze sázavské firmy Kavalierglass spolu s techniky sklárny BOMMA ve Světlé nad Sázavou. Světový rekord bude v Guinnessově knize rekordů, sdělil Radek Váňa ze světelské firmy. "Jde o první české sklo zastoupené v Guinnessově knize rekordů," dodal.

Firma Edrington Group, mimo jiné výrobce whisky značky Famous Grouse, se rozhodla překonat konkurenční značku Jack Daniels, která dosud držela rekord s láhví o objemu 174 litrů. Láhev českých sklářů se plnila pravou skotskou whisky v neděli v nejstarší skotské palírně Glenturret blízko Edinburghu. Palírna tak oslavila 107. výročí založení.

Rekordní láhev whisky je nyní vystavena v návštěvnickém centru v Glenturretu, které ročně navštíví přes 200 tisíc návštěvníků a milovníků tohoto nápoje, doplnil Váňa.

sklo, whisky Autor: CTK

Projekt zajišťovala sklárna BOMMA, která byla letos otevřena ve Světlé nad Sázavou. Nápojové i dárkové sklo v ní bude vznikat podle návrhů českých i zahraničních sklářských výtvarníků. Sklárna patří podniku Bohemia Machine, který se výrobou skla zabývá několik let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah