Číňané postaví v Pasohlávkách obří lázně, zaměstnají 500 lidí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Číňané postaví v Pasohlávkách obří lázně, zaměstnají 500 lidí

Číňané postaví v Pasohlávkách obří lázně, zaměstnají 500 lidí
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

V jihomoravských Pasohlávkách vzniknou již na konci roku 2018 obří lázně, které postaví čínští investoři z provincie Che-pej ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Oznámil to hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který v Číně doprovází premiéra Bohuslava Sobotku. Lázeňská zóna by měla nabídnout asi 500 pracovních míst a bude stát v přepočtu dvě miliardy korun.

Nápad na vybudování lázní v Pasohlávkách vznikl již na přelomu let 2007 a 2008. Vše se ale podle Haška dynamicky nastartovalo až před dvěma lety s nástupem bývalého šéfa Brněnských výstav a veletrhů Jiřího Škrly do vedení společnosti Thermal Pasohlávky. Tato firma je společností založenou Jihomoravským krajem a obcí Pasohlávky.

Asi před rokem začal Jihomoravský kraj jednat s provincií Che-pej. „Jsem rád, že jsem dnes mohl podepsat s guvernérem provincie Che-pej memorandum o spolupráci na tomto projektu,“ uvedl jihomoravský hejtman.

Dnes podepsaná dohoda je vyjádřením politické podpory ze strany provincie a Jihomoravského kraje, o veškerých ekonomických detailech by měly dále jednat realizační firmy. „Celkové náklady, které budeme společně s čínskou stranou investovat do projektu, představují sumu zhruba okolo 80 milionů eur, to znamená přes dvě miliardy korun,“ řekl Hašek.

Největší projekt na zelené louce

Půjde o největší lázně postavené na zelené louce v prostoru střední Evropy. Celkem by v oblasti mělo být 12 lázeňských objektů na ploše zhruba 20 hektarů. Po úplném dokončení by lázně nabídly své služby zhruba 2000 hostům a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.

„Provincie Che-pej má svůj investiční fond a na straně Jihomoravského kraje je to společnost Thermal Pasohlávky,“ uvedl Hašek k financování projektů. „Předpokládáme, že vznikne společná struktura, ve které bude mít čínská strana většinu, zhruba 80 procent a 20 procent zůstane pod kontrolou české strany,“ dodal.

Středoevropský rozměr
Převážnou většinu zaměstnanců nových lázní budou tvořit lidé z České republiky, předpokládá se ale, že v místě budou působit i Číňané. Lázně by se měly specializovat především na léčení pohybových ústrojí. „Nevylučuji, že přitáhnou i čínskou klientelu, ale primárně jsou určeny pro Českou republiku, Slovensko a také Rakousko. Lázně by měly mít středoevropský rozměr,“ uzavřel Hašek.

Veškerá jednání o podrobnostech projektu by měla být dokončena zhruba v první polovině příštího roku, následovat budou různé povolovací procesy, například stavební povolení. Samotná výstavba je plánovaná v druhé polovině roku 2017 a v roce 2018. Lázně by se měly otevřít klientům na konci roku 2018, nejpozději v únoru roku 2019.

Na vytyčeném území se prý nepotýkají s žádnými komplikacemi. „Je to území, kde územní plán Pasohlávek počítá s rekreační lázeňskou zónou. Navíc v zemi už jsou příslušné sítě, včetně rozvodů té léčivé minerální vody,“ vysvětlil jihomoravský hejtman.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka budou v Číně dnes za účasti premiéra Sobotky a jeho čínského protějšku Li Kche-čchianga podepsány ještě dvě významné dohody v oblasti zdravotnictví.

„Ta první je dohoda mezi čínským ministerstvem pro dohled nad léky a českým státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) o spolupráci v oblasti léčivých přípravků. Tato dohoda zajišťuje výměnu informací o změně legislativy jak v Číně, tak v České republice, zahrnuje spolupráci na standardech kvality, hlášení nežádoucích účinků i boji proti padělkům léčiv a zmiňuje se i o tom, že český SÚKL pomůže se zatříděním přípravků tradiční čínské medicíny do evropského systému,“ řekl Němeček.

„Podepsána bude rovněž dohoda o financování centra (tradiční čínské medicíny) v Hradci Králové, kde čínská firma CEFC bude investovat deset milionů eur privátních financí do výstavby tohoto centra,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!