Comcast koupí japonský zábavní park za 1,5 miliardy dolarů | E15.cz

Comcast koupí japonský zábavní park za 1,5 miliardy dolarů

Universal Studios Japan
Universal Studios Japan
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: USJ; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká kabelová společnost Comcast Corp. koupí majoritní podíl v provozovateli tematického parku Universal Studios Japan (USJ). Za podíl 51 procent zaplatí 1,5 miliardy USD (36,6 miliardy korun). Pro Comcast je to největší zahraniční investice.

Zbývajících 49 procent v USJ budou vlastnit současní akcionáři, mezi které patří Goldman Sachs Group, asijské investiční firmy MBK Partners a PAG, americký fond Owl Creek Asset Management a současný generální ředitel USJ Glenn Gumpel.

USJ původně plánovala letos na podzim vstup na tokijskou akciovou burzu. Načasování primární nabídky je však nejisté kvůli obavám, že trh bude přeplněný kvůli plánované listopadové nabídce akcií Japan Post v hodnotě 11,5 miliardy dolarů. Generální ředitel Comcastu Brian Roberts řekl, že v nejbližší době primární nabídku firma neplánuje, nová správní rada by však tuto myšlenku mohla přehodnotit.

Pomohl Harry Potter

USJ otevřela tematický park v roce 2001. Společnost doufala, že se stane konkurentem tokijského Disneylandu, to se jí však nepodařilo. Po poklesu počtu návštěvníku byla firma prodána v roce 2009 konsorciu vedenému firmou Goldman Sachs.

V poslední době si však USJ vede dobře díky nové atrakci s tématem Harryho Pottera, kterou otevřela loni v červenci, a dalším atrakcím. Plánuje také vystavět nový tematický park v Okinawě.

Loňský fiskální rok byl pro firmu rekordní. Počet návštěvníků za rok do konce března činil 12,7 milionu návštěvníků. Tokijský park firmy Disney však navštívilo až 31,4 milionu lidí. Tržby USJ loni vzrostly o 44 procent na 138,5 miliardy JPY (28,1 miliardy korun) a provozní zisk o 61 procent na 39 miliard JPY, oba údaje byly rekordní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah