Další odpadková soutěž se rýsuje | E15.cz

Další odpadková soutěž se rýsuje

Pražské služby - ilustrační foto
Pražské služby - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Prazske sluzby

Hana Boříková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Město Praha se znovu pokusí soutěžit svoz a likvidaci komunálního odpadu. Poslední pokus rozpoutat v odpadcích konkurenci selhal. Minulý měsíc zrušilo roční miliardový tendr, protože obdrželo pouze jedinou nabídku. Podaly ji Pražské služby (PS). Zároveň bude muset radnice Pražským službám, které si na část této práce najímají další firmy, zadat v pořadí už čtvrtou zakázku prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění. Platná smlouva totiž vyprší v říjnu.

„Má představa je taková, že v novém tendru bude Praha hledat partnera na čtyři roky, součástí kontraktu bude ovšem ujednání, že zhruba v jeho polovině bude moci Praha bez udání důvodu spolupráci ukončit,“ upřesňuje Jiří Nouza, náměstek primátora.

Tím se město pojistí pro případ, že během trvání smlouvy odkoupí minoritní podíly v Pražských službách, kde drží zhruba 77procentní podíl. Plným ovládnutím firmy má skončit poněkud schizofrenní stav, kdy je Praha hlavním akcionářem společnosti, které zadává největší zakázky.

Praha v současnosti svoz a likvidaci odpadu dotuje (cena za tyto služby se v posledních letech nezvyšovala a není pravděpodobné, že by se tak stalo před komunálními volbami), přitom Pražské služby vykazují v této oblasti třicetiprocentní zisky. Po plném ovládnutí firmy by už nemusela radnice vyhlašovat na tyto služby tendry a prioritou firmy by nemusela být tvorba zisku.

Město chce ovládnout služby ještě letos

Největší minoritní podíl v PS – 17 až 19 procent - drží firma Northward Holdings Limited (NHL). Vystupuje za ni Jaroslav Otenšlégr, který v minulosti spolupracoval se skupinou PPF. Majitel těchto akcií se v posledních dvou letech několikrát změnil, což vyvolávalo spekulace o skutečném vlastníkovi firem registrovaných na Kypru.

Náměstek primátora Jiří Vávra, který má vyjednávání o koupi minoritních podílů na starosti, avizoval, že Praha chce ovládnout PS už do konce roku.

Z informací deníku E15 vyplývá, jak si společnost NHL transakci před pár měsíci představovala: akcie by městu prodala za 803 milionů a zároveň by inkasovala opční nevratnou prémii 165 milionů korun za zápůjčku akcií. Praha by za ně nemusela platit hned, ale v průběhu čtyř let.

Výhodou načrtnuté konstrukce mělo být, že by si radnice vykonávající vlastnická práva i bez zaplacení mohla nechat vyplatit nakumulované zisky z minulých let (440 milionů) a nemusela by se o ně dělit. Otázkou zůstává, proč by ale město i pokud by nedisponovalo hotovostí při jeho snadném přístupu k úvěrům mělo platit desítky milionů korun za odložení platby.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah