Denny chce prodat většinu v AAA Auto | E15.cz

Denny chce prodat většinu v AAA Auto

Anthony Denny
Anthony Denny
• 
ZDROJ: E15

ČTK, vrb, pez

Bývalý generální ředitel a zakladatel autobazarů AAA Auto Anthony Denny oznámil, že chce prodat většinový podíl akcií firmy. V současné době vlastní přibližně 77 procent společnosti AAA Auto Group N.V. se sídlem v Nizozemsku. V podniku si chce ponechat pouze menšinu. Denny před 20 lety firmu založil, v červenci předal její řízení Karolíně Topolové.

Současná tržní hodnota společnosti na základě ceny volně obchodovaných akcií na burzách v Praze a Budapešti dosahuje více než 1,3 miliardy korun. Hodnota Dennyho podílu, který by rád prodal strategickému investorovi, převyšuje jednu miliardu korun. Prodej tak velkého podílu jednomu zájemci však nebude jednoduchý. To přiznává i sama společnost a Denny.

Denny již dříve oznámil, že se hodlá z podniku stáhnout. „Již nějakou dobu jsem zvažoval svůj 'podnikatelský důchod'. Budování společnosti jsem věnoval 20 let svého života. Celkem úspěšně jsem provedl AAA Auto ekonomickou krizí a dovedl společnost k velmi solidní ziskovosti,“ sdělil Denny. Firmu vedl od jejího založení v roce 1992.

Přesný objem akcií, určených k prodeji, ještě nebyl určen a bude výsledkem dalších jednání. „Celý proces by měl trvat přibližně jeden až dva roky,“ dodal Denny. Akcie skupiny autobazarů se obchodují na burzách v Praze a Budapešti.

Důležitou roli bude hrát očekávání samotného Dennyho. „Bude samozřejmě záležet na Dennyho nabídce, za kolik by byl ochoten podíl prodat,“ uvedl Jiří Šimara, analytik společnosti Cyrrus. „Vyhradil si poměrně dlouhé časové období, takže nejspíše ani on neočekává úplně hladký průběh a je zcela evidentní, že za současnou tržní cenu akcie prodávat nebude,“ dodal Šimara.

Vývoj akcií AAA Auto za posledních 5 let

Vývoj akcií AAA Auto za posledních 5 let Autor: vrba@mf.cz

„V krátkodobém horizontu je možné očekávat negativní reakci způsobenou čistě psychologií investorů. Přece jen Dennyho jméno bylo se společností donedávna velmi těsně spojeno,“ řekl Šimara. Nicméně pravá reakce podle něj přijde až v okamžiku, kdy budou oznámeny detailní informace celé transakce, tedy zejména přesný objem obchodu a cena. Denny již několikrát v minulosti vyjádřil svou nespokojenost s cenou akcií na burze, a je tak jasné, že se bude snažit prodat za cenu vyšší. Toto by poté bylo i pro akcie obchodované na burze pozitivní, dodal.

Prodeje skupiny AAA Auto za letošní první pololetí stouply meziročně o 16,2 procenta. Zlepšení firma zaznamenala na všech trzích, kde působí. V České republice se odbyt zvýšil o 11,5 procenta a na Slovensku o 13,4 procenta. Splečnost rychle expanduje na ruském trhu – zaregistrovala tam mezičtvrtletně víc než dvoutřetinový nárůst.

Podnikání AAA Auto ale provázejí i pády. V jednu dobu byla firma v hluboké ztrátě, hlavně kvůli příliš rychlé expanzi do zahraničí a výraznému zhoršení ekonomických podmínek. Také akcie autobazaru od vstupu na burzu výrazně ztratily hodnotu, což vyvolalo i podezření, že firma před úpisem záměrně klamala investory. .

Denny v AAA Auto drží 73,79 procenta akcií prostřednictvím lucemburské společnosti Automotive Industries S.à.r.l. a dalších 3,77 procenta vlastní osobně. Zbývajících 22,44 procenta akcií mají soukromí investoři, část z nich je také v držení zaměstnanců a manažerů společnosti. Jako poradci pro prodej byly vybrány společnosti PricewaterhouseCoopers a Patria Corporate Finance.

AAA Auto prodává vozy v 17 pobočkách v České republice, v devíti na Slovensku a v jedné v Rusku. Na podzim plánuje otevřít jednu novou pobočku v Česku a na Slovensku. Za celý loňský rok prodala téměř 45 tisíc vozů a dosáhla obratu 276 milionů eur.

Autor: ČTK, vrb, pez

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.