E-shopy spustily masivní výprodeje, táhne hlavně elektronika

Zdroj: profimedia.cz

Internetové obchody spustily den po Štědrém dnu povánoční výprodeje, prodeje jsou větší než před rokem, lidé kupují především elektroniku. Vyplývá to z ankety mezi prodejci. Slevy dosahují až 80 procent. Některé slevy jsou ale podle odborníků jen fiktivní a pro zákazníka nejsou výhodné. Cena po "slevě" je totiž často stejná jako průměrná cena daného výrobku na trhu. Je proto dobré ceny i po slevě srovnávat s dalšími prodejci.

Velké kamenné prodejny se zákazníkům otevřou ve čtvrtek 27. prosince, a také tady budou moci lidé nakoupit se slevou. Sezonními výprodeji si obchodníci uvolňují místo ve skladech, aby mohli nakoupit nové zboží.

"Proti 26. prosinci 2017 činí dnes nárůst obchodu asi 21 procent," řekl obchodní ředitel Alzy Petr Bena. Nejvíce podle něj lidé kupovali to, co jim k hlavnímu dárku chybí, tedy například hry pro herní konzole nebo fotopapíry k tiskárnám. Dále se hodně prodávají televize, mobily a herní notebooky a počítače.

Na Mall.cz začal největší výprodej 25. prosince a slevy dosahují až 80 procent z maloobchodních cen, uvedla mluvčí firmy Táňa Lálová. V desítce nejprodávanějších produktů jsou mobilní telefony, televize a obecně elektronika a drobné domácí spotřebiče. Preference zákazníků jsou podle mluvčí podobné jako před Vánocemi. Vzrostl také zájem o vybavení pro zimní sporty - o lyže, snowboardy, helmy, lyžařské brýle a oblečení pro zimní sporty, dodala.

"Výprodeje jsme odstartovali v úterý v našem e-shopu. Nabízíme v nich slevy až 70 procent, zboží do nich přidáváme postupně. Ve čtvrtek otevřeme všechny prodejny," uvedla Iva Pavlousková z Datartu. Zatím je podle ní největší zájem o velké domácí spotřebiče jako pračky, ledničky, myčky a sušičky prádla.

Přes Vánoce rostl rovněž zájem o drahé kovy. "Tržby jsou letos na Vánoce o třetinu vyšší než v běžný čas mimo svátky. Vánoční čas přeje dárkovým mincím a ozdobným slitkům," uvedl předseda představenstva společnosti Golden Gate CZ Vladimír Brůna. Lidé podle něj oceňují to, že drahé kovy drží hodnotu na rozdíl například od spotřebního zboží.

V Česku se dnes otevřela některá nákupní centra a menší obchody. Velké prodejny musí být podle zákona zavřené. Řada velkých obchodních center, jako jsou pražské Centrum Černý Most, Arkády Pankrác či brněnská Galerie Vaňkovka, zůstaly ale i dnes uzavřeny. Nakoupit bylo možné například v síti obchodů Žabka, které zavírají pouze 25. prosince a na Nový rok. Třeba v pražské Fashion Areně nebo obchodním centru Letňany měly dnes otevřeny menší obchody.

Otevírací dobu o Vánocích reguluje u obchodních řetězců zákon. Velké obchody musí mít podle zákona zavřeno 25. a 26. prosince, na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se vztahuje i na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.