E-shopům v Česku se daří. Jejich obrat přesáhl 50 miliard | e15.cz

E-shopy v Česku pokračují v pandemické expanzi. Jejich obrat přesáhl 50 miliard

Online shopping
Online shopping
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Druhé čtvrtletí letošního roku je opět pro eshopy radostné. Obrat českých e-shopů totiž dosáhl podle dat společnosti Shoptet 50,45 miliard, což je v porovnání s rokem 2020 nárůst až o 10 procent. V číslech se jedná o nárůst 5,5 miliardy. Navíc v tomto čtvrtletí vzniklo 3 144 nových eshopů, což jen potvrzuje, že Čechům se nakupování online líbí. V současné době funguje v Česku 41 639 eshopů.

„Meziroční srovnání výsledků potvrzuje, že oblast e-commerce zaznamenala během pandemie koronaviru značný růst. Majitelé kamenných obchodů byli nuceni přesunout svůj byznys na internet, stejně tak se změnilo i nákupní chování zákazníků. Před vypuknutím pandemie v roce 2019 zaznamenaly české e-shopy od dubna do června obrat 35,4 miliardy korun. V letošním roce byla za stejné období překonána hranice 50 miliard korun, což je nárůst o více než 40 procent,“ říká Samuel Huba, CEO společnosti Shoptet.

I samotné zvýšení počtu e-shopů podle něj napomáhá vzrůstajícímu obratu. E-commerce tak zvyšuje svůj podíl na celkovém maloobchodu. Ten na rozdíl od e-commerce roste jen o jednotky procent a podle posledních statistik Českého statistického úřadu meziměsíční tržby v maloobchodě stagnují. 

„Stále tedy platí, že efekt covidu na českou e-commerce působí a dá se očekávat, že vánoční sezóna bude opravdu mimořádná a zcela jistě rekordní,“ doplňuje Huba.

E-COMMERCE SUMMIT 2021:

ShipMonk, Google, eBay a další. 2 dny, 40 speakerů.

Zjistěte víc >>>

I první polovina letošního roku ukázala podle společnosti Shoptet meziroční růst v obratu e-shopů. „V lednu jsme očekávali, že by mohl obrat v letošním roce vzrůst celkově asi o 18 procent. Nyní máme za sebou pouze polovinu již nyní dosáhl český e-commerce sektor nárůstu o neuvěřitelných 29 procent. A to nás přitom nejsilnější období teprve čeká,“ dodává Samuel Huba.

Lidé nakupovali kufry a stavební materiál

Nejčastější segmentem, ve kterém lidé na internetu podnikají, zůstává i nadále oblečení a doplňky. Následuje sortiment zaměřený na domy a zahrady či potraviny a dětské zboží s elektronikou. Nejvíce rostoucí kategorií v daném období byly produkty zaměřené na cestování, jejichž prodej oproti prvnímu čtvrtletí 2021 vzrostl o 50 procent.

Dařilo se také kategorii stavební materiály, kde došlo oproti prvním třem měsícům letošního roku k nárůstu o 29 procent. Dalšími rostoucími kategoriemi jsou segment auto-moto (nárůst o 26 procent), sport a turistika (nárůst 22 procent) a erotika (nárůst 13 procent). Fenomén nakupování přes internet potvrzuje i ředitel Asociace komunikačních agentur Marek

Hlavica. „E-commerce se stala definitivně mainstreamem obchodu. Potvrzují to například reklamní a marketingové agentury, které se zaměřují na podporu e-shopů. Ty během lockdownu rozhodně neměly nouzi o zakázky, naopak rostly a zvyšovaly své obraty. Ukazuje se, že digitální transformace dnes již prostupuje téměř všemi segmenty a má v české ekonomice zásadní postavení,“ dodává Hlavica.

Autor: čer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah