Koalice podpoří zákon o omezení pracovní doby o svátcích | E15.cz

Koalice podpoří zákon o omezení pracovní doby o svátcích

Koalice podpoří zákon o omezení pracovní doby o svátcích
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Vládní koalice podpoří senátní návrh novely o omezení pracovní doby o vybraných svátcích. Shodla se na tom na pondělní koaliční radě, řekl dnes novinářům předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. Proti normě, pod kterou jsou podepsáni především senátoři za ČSSD, dosud vystupovalo hlavně hnutí ANO.

Vláda dala k normě před časem neutrální stanovisko. Návrhy na zákonné omezení otevírací doby dlouhodobě odmítá Svaz obchodu a cestovního ruchu i Hospodářská komora ČR.

Prodejní dobou obchodů o svátcích se zákonodárci nezabývají poprvé. Senátoři v kontroverzní novele navrhují, aby prodejny s plochou větší než 200 metrů čtvereční byly zavřeny na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do poledne.

Koalice po jednání sněmovních klubů na začátku prosince uvedla, že návrh podporují lidovci, hnutí ANO ale regulaci odmítalo. Norma má také podporu komunistů, proti byla i ODS.

Méně pracovních míst a nižší mzdy, oponují kritici

Svaz obchodu a cestovního ruchu tvrdí, že norma jde proti zákazníkům a jejich zájmům, tudíž i proti obchodníkům. Navrhovaná úprava by prý vedla ke snížení počtu pracovních míst a ke snížení mezd zaměstnanců pobírajících příplatky za práci o svátcích a práci v noci. „Případné omezení prodejní doby by mělo být ponecháno pouze na rozhodnutí podnikatelů - tedy případné samoregulaci,“ uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková.

Hospodářská komora ČR považuje návrh za diskriminační, protože zasáhne jen velké obchodní řetězce. Chystaná úprava nechrání nejen podnikatele, ale ani zaměstnance a spotřebitele, uvedla komora v dnešním prohlášení. Varuje i před negativními dopady na zaměstnanost či cestovní ruch.

Senátní návrh počítá s tím, že omezení by se nevztahovalo na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. V současnosti prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Polemika: Máme dát svátek i obchodům?

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!