Konec levného vína. Kalousek chce spotřební daň | E15.cz

Konec levného vína. Kalousek chce spotřební daň

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Miroslav Kalousek chce od roku 2013 zavést spotřební daň z vína. Řekl to serveru Týden.cz s tím, že to navrhne v rámci vyrovnávání dlouhodobých nerovností v daňovém systému. Radiu Impuls Kalousek řekl, že daň si představuje deset korun za litr, o konečné výši je ale připraven diskutovat. Spotřeba vína v Česku je necelých 200 milionů litrů ročně, řekl předseda svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo. Stát by tak vybral asi dvě miliardy korun.

„Jestli to pak skončí na osmi korunách, sedmi korunách, není podstatné. Tady jde o narovnání podmínek,“ řekl rádiu Impuls Kalousek. U vína je na rozdíl od piva a lihovin nulová spotřební daň.

„Pro roky 2013 a 2014 určitý mix daňových opatření navrhovat budu. Daň z vína je mezi těmito opatřeními,“ řekl Kalousek Týdnu. Mezi navrhovanými daněmi podle něho dále bude například daň uhlíková, což je daň na menší zdroje, které spalují uhlí nebo plyn, dodal Týden.

Základní sazba spotřební daně u piva je v Česku 32 Kč za hektolitr za každé celé hmotnostní procento extraktu původní mladiny. Ještě v roce 2009 byla spotřební daň 24 Kč za hektolitr. Pro malé nezávislé pivovary, jejichž roční výroba piva nepřekračuje 200 tisíc hektolitrů je uvalena nižší spotřební daň. U malých pivovarů se liší podle roční výroby piva.

Se spotřební daní na víno vinaři nesouhlasí. „Bude nás to znevýhodňovat oproti ostatním zemím Evropské unie,“ řekl Sedlo. Podle něho ve všech ostatních zemích, kde se víno vyrábí, totiž zdaněno spotřební daní není. Nulová spotřební daň na víno je mj. v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku.

Pokud by se však spotřební daň v tuzemsku zavedla, platila by i pro víno dovezené ze zahraničí. Čeští výrobci by tak znevýhodněni nebyli, uvedl Týden. S tím ale předseda svazu vinařů nesouhlasí. Domnívá se, že by to ovlivnilo domácí výrobu. Svaz za loňský rok očekává produkci zhruba 70 milionů litrů vína.

Zpráva o chystaných změnách dnes zaskočila ředitele jedné z největších tuzemských firem Znovínu Znojmo Pavla Vajčnera. Podle něj by zdanění tuzemské produkce vinaře významně zasáhlo. „Oproti ostatním zemím máme jednu nevýhodu v tom, že nás ve světě neznají a důležitý je pouze tuzemský trh,“ uvedl Vajčner. Zavedení spotřební daně bude podle něj mít dopad i na menší vinaře. „Ti třeba zavřou sklepy a bude to mít negativní vliv i na turistiku,“ uvedl Vajčner.

Spotřeba alkoholu v Česku klesá, a to především v segmentu lihovin a piva. Způsobují to hlavně levná vína dovážená z Itálie a Španělska; importy tvoří většinu spotřeby. Tuzemské likérky se proto snaží prosadit, aby Česko, stejně jako jiné dovozové země, spotřební daň na víno zavedlo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah