Konečně? Pošta začne přijímat všechny platební karty, slíbil Chovanec | E15.cz

Konečně? Pošta začne přijímat všechny platební karty, slíbil Chovanec

Konečně? Pošta začne přijímat všechny platební karty, slíbil Chovanec
Česká pošta
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ve třetím čtvrtletí by měla Česká pošta spustit pilotní provoz akceptace platebních karet všech bank na pobočkách. Zhruba do tří měsíců by měla pošta také rozhodnout, zda požádá o bankovní licenci nebo bude hledat bankovního partnera. Pošta už vybrala poradce, který jí pomůže rozhodnout. Nynější smlouva s ČSOB o poskytování bankovních služeb na poštách vyprší v roce 2017, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Na poštách lze nyní platit pouze platebními kartami ČSOB. Pošta se o zavedení akceptace všech karet VISA a MasterCard snaží několik let. Dosud narážela na výši transakčního poplatku. Ten se standardně vypočítává z tzv. svěřené hodnoty, tedy například z celkové sumy poukazované poštovní poukázkou, která je ve většině případů mnohonásobně vyšší než hodnota služby. Nyní má poště pomoci regulace poplatků ze strany EU.

Při zvažování, zda bude pošta poskytovat bankovní služby sama, nebo zda uzavře partnerskou smlouvu s některou z bank, státní podnik podle Chovance pracuje na obou variantách. Podotkl, že vzhledem k vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu není jasné, zda by se takový partner pro poštu za nynějších podmínek našel.

Spor o financování pošty

Vláda má na stole návrh novely poštovního zákona, který zavádí, že by ztrátu pošty z poskytování univerzální služby, tedy z provozu ztrátových poboček nebo z doručování do odlehlých oblastí, platil stát, a nikoliv kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni poštovní operátoři.

Kvůli tomu se s Chovancem dostal do sporu ministr financí Andrej Babiš, který platbu ze státního rozpočtu nepodporuje. Argumentuje neprůhledným hospodařením pošty i tím, že je podnik v zisku a má na účtu dvě miliardy korun. Pokud se Chovanec s Babišem neshodnou, chce Chovanec nechat o návrhu hlasovat vládu 25. května.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!