Lahve s alkoholem má označit čip, alkohol může zdražit

Ilustrační foto (Foto: ČTK)

Ilustrační foto (Foto: ČTK) Zdroj: CTK

Lahve s lihovinami na pultech obchodů by mohly od roku 2015 obsahovat v kontrolní pásce čip, který by umožnil sledovat cestu každé lahve. Umožňuje to pozměňovací návrh poslankyně Heleny Langšádlové (TOP 09) k návrhu zákona o povinném značení lihu, kterou vláda předložila Sněmovně v reakci na loňskou metanolovou kauzu. Unii výrobců a dovozců lihovin se její návrh nezamlouvá a problémy podle unie neřeší, mohl by navíc vést ke zdražení alkoholu.

V současné době platí výrobci lihovin státu za jednu kontrolní pásku podle Generálního ředitelství cel 40 haléřů. Zavedení radiofrekvenčního identifikačního čipu (RFID) by je ale prodražilo o nejméně 2,50 Kč. Výrobci lihovin se obávají, že to bude znamenat zdražení.

Kolek s čipem by podle poslankyně zajistil, že by byl každý jednotlivý dohledatelný a mohlo by se zamezit případným daňovým únikům. Nyní jednotlivé kolky evidovány nejsou. Když výrobci lihovin tvrdí, že se jim tisíce kolků zničí na lince, nemusí to také být pravda a mohou se dostat do oběhu, uvedla. Kontrola lahví alkoholu by byla možná čtečkami na dálku třeba bez toho, že by se lahve musely vyndávat z krabic. Celníci a kontroloři by mohli ihned kolek ověřit v centrální databázi.

Podle prezidenta Unie výrobců a dovozců lihovin Petra Pavlíka zavedení čipů nic neřeší. Podle informací unie prý nebylo falšování kolků problém. „Máme stanovisko celní správy z roku 2011, kde říkají, že při více než tisíci kontrolách nebyl nalezen ani jediný falšovaný kolek,“ řekl Pavlík. Z RFID kódu bude patrné pouze to, kdo je prodejcem. Současný kolek s povinným číslem šarže už podle něj tyto údaje uvádí. Navíc to podle něj vyvolá ročně asi půlmiliardové náklady, které dopadnou na spotřebitele nebo prodejce.

Vládní návrh zákona o povinném značení lihu, kterým se nyní zabývá Sněmovna, má pomáhat úřadům v boji s nelegálním alkoholem. Nově by se měly lihoviny označovat novou generací ochranných pásek, které by měli informovat například o objemu lihu, který označují. Zákonem se mají poslanci zabývat na své schůzi, která začne v úterý.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič již dříve ve sněmovním rozpočtovém výboru řekl, že čipové kolky by chtělo ministerstvo zavést i pro tabákové výrobky.

Jan Kalina: Lahve luxusního alkoholu nabízejí skvělé zhodnocení