Malé lékárny trpí kvůli škrtům a zrušení regulačních poplatků | E15.cz

Malé lékárny trpí kvůli škrtům a zrušení regulačních poplatků

V síti. Až 80 procent veřejných lékáren v Česku je součástí skupiny, mnohdy spojené i s distribuční firmou
V síti. Až 80 procent veřejných lékáren v Česku je součástí skupiny, mnohdy spojené i s distribuční firmou
• 
ZDROJ: ctk

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příjmy zejména malých lékáren klesají. Společenské změny i vývoj v ekonomice přispěly k tomu, že větší sítě lékáren převálcovaly své malé konkurenty, zvláště samostatné provozovny. Expanze sítí pokračuje, i když místně naráží na nedostatek lékárníků.

Z výhodného byznysu se stalo během posledních let složité odvětví, ve kterém jsou výhody sítě zapotřebí.
Kvůli úsporám a klesajícím cenám léků se lékárnám už několik let snižují marže. Za poslední rok klesly celkové příjmy lékáren o 1,7 miliardy korun.

Z větší části kvůli zrušení regulačních poplatků, které pojišťovny kompenzují jen zčásti. „Situace malých nezávislých lékáren začíná být velmi vážná,“ uvádí Pavel Grozda z České farmaceutické společnosti. Zatímco majitelé lékáren mají z aktuálního vývoje vrásky, lékárníci zaměstnanci si zatím mohou vybírat.

„Naši absolventi mají prakticky nulovou nezaměstnanost a drtivá většina nachází uplatnění v oboru,“ uvádí děkan farmaceutické fakulty v Hradci Králové Tomáš Šimůnek. Zejména v západních a severních Čechách je místně i nedostatek lékárníků. „Je to zvláštní region, ani absolventi se tam nevracejí,“ potvrzuje Michal Janča z vedení lékárenské sítě Benu. Například lékárnám Dr. Max aktuálně chybí víc než stovka lékárníků.

Přečtěte si:

Do budoucna volá většina zástupců lékáren a lékárníků po změně odměňování, aby lékárníci nežili jen z marže, ale dostávali od zdravotních pojišťoven zaplaceno i za své odborné služby. Jenže se neshodli na konkrétním řešení a jednání jsou na počátku.

Podle průzkumu Asociace provozovatelů lékárenských sítí je už 80 procent všech veřejných lékáren v Česku součástí větší skupiny, mnohdy spojené i s distribuční firmou. Ať už se jedná o řetězce spojené majetkově nebo volnější sdružení, které zajišťuje samostatným lékárnám společné nákupy či marketing.

„V dalších letech už výrazné změny nebudou,“ říká Daniel Horák, předseda asociace a člen vedení největší sítě Dr. Max. I tak plánují řetězce další akvizice jednotlivých lékáren.

Do ordinací se vrátili pacienti. „Jenomáci“ vysávají zdravotnický rozpočet

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah