Malí pumpaři brojí proti ovládnutí České rafinérské, obrátili se na ÚOHS | E15.cz

Malí pumpaři brojí proti ovládnutí České rafinérské, obrátili se na ÚOHS

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Unie nezávislých petrolejářů, bývalé Společenství čerpacích stanic ČR, podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) námitku proti ovládnutí stoprocentního podílu České rafinérské petrochemickým holdingem Unipetrol. Malí distributoři paliv se obávají toho, že by Unipetrol příliš dominoval na trhu.

„Naše asociace se obává, že ovládnutím České rafinérské by se Unipetrol dostal do výrazně dominantní pozice na petrolejářském trhu. Taková situace by ohrožovala zdravé konkurenční prostředí a mohla by přinést i zvýšení cen pro koncové spotřebitele,“ uvedl předseda představenstva unie Ivan Indráček.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Unipetrol počátkem července oznámil, že využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (nyní asi 836 milionů korun) má získat zhruba 32,5 procenta akcií. Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol by poté byl jediným akcionářem České rafinérské.

Indráček před necelým měsícem Lidovým novinám řekl, že pokud Unipetrol získá plnou kontrolu nad produkcí paliv, mohl by „v podstatě hýbat s velkoobchodní cenou podle vlastní vůle a zvýšení cen pro distributory by pak znamenalo tlak na zvýšení cen u pump“. Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda tehdy uvedl, že v Česku je velký počet obchodníků, kteří zaručují konkurenci.

Unipetrol zvýšil svůj podíl v České rafinérské už začátkem letošního roku, když za více než 27 milionů dolarů (nyní 561 milionů korun) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.