Mírná zima obere skiareály o 20 miliard, lidé dávají přednost zahraničí | E15.cz

Mírná zima obere skiareály o 20 miliard, lidé dávají přednost zahraničí

Mírná zima obere skiareály o 20 miliard, lidé dávají přednost zahraničí
Mírná zima způsobí skiareálům velké ztráty
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Špatné lyžařské podmínky vedly na českých horách k vysokým poklesům tržeb řady lyžařských areálů, hotelů a penzionů. Proti minulým letům utratí lyžaři a turisté na horách zhruba o 20 miliard korun méně. Řada provozovatelů níže položených skiareálů registruje proti minulým zimám až o dvě třetiny nižší tržby. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Mag Consulting.

Někteří provozovatelé menších lyžařských areálů provoz ani nezahájili nebo jen velmi omezeně. Jedním z mála lyžařských areálů, kde tržby výrazně neklesly, je podle studie Špindlerův mlýn.

Kritické dopady má letošní zima pro středisko na Červenohorském sedle. Areál nemá zasněžování, kvůli nedostatku přírodního sněhu se tak během sezony dosud vůbec neotevřel. Pro provozovatele to má obrovský finanční dopad. „Je to kritické, musíme splácet splátky za novou lanovku, hledáme řešení v podobě oddálení splátek, zatím to je v jednání,“ uvedl Jiří Hanák ze Ski klubu Šumperk, který středisko provozuje. Podotkl, že s Lesy ČR se již na oddálení splátek domluvili.

Špatná zimní sezona se dotkla i hoteliérů a majitelů středisek v Jeseníkách. Řada z nich musela své areály uzavřít i vícekrát během sezony, nejvíce se jich však dotkl nedostatek sněhu během vánočních prázdnin a v lednu. „Přišel jsem tak o 40 procent tržby, dohnat se to už nedá, budu rád, když pojedu do konce sezony. Když lidé vidí, že je venku tráva, na hory už tolik nejezdí, je to psychologický efekt,“ řekl zástupce střediska v Petříkově na Šumpersku František Kaštyl.

Nepomáhají ani jarní prázdniny

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn byla z pohledu ubytovatelů velmi slabá druhá polovina ledna, řekl majitel ubytovacího portálu Spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. „První dekádu drželi Poláci a Rusové, pak přišel velký propad. Nálada nebyla dobrá, nebyl sníh,“ řekl. Se začátkem února a zahájením jarních prázdnin v Německu i Česku se situace otočila a středisko bylo v prvním únorovém týdnu zaplněné. „Současný týden je volnější, čeká se na příjezd Nizozemců. I sněhové podmínky na sjezdovkách se zlepšily,“ řekl Jandura.

Velký propad tržeb i návštěvnosti potvrdil i spolumajitel největšího lyžařského areálu v Plzeňském kraji Vladimír Kasík z železnorudského Ski&Bike Špičák. I když se vlekaři snaží vyrábět technický sníh, v provozu nejsou všechny sjezdovky. V porovnání s loňskou zimou bude letošní o 40 až 50 procent horší, odhadl Kasík. Ani jarní prázdniny návštěvnost areálu příliš nezvedly.

Lyžaři jezdí raději do Alp

Nepříznivé lyžařské podmínky snižují i tržby horských hotelů a penzionů. „Ruší se až 60 procent dopředu ohlášených pobytů, především ty, na kterých není zaplacena záloha. Někteří hosté své pobyty přesouvají na březen s nadějí, že se lyžařské podmínky zlepší,“ uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. Část turistů podle něj vyhledává po příjezdu náhradní program, další vyjeli raději do Alp.

Špatná sezóna tak nahrála prodejcům zahraničních zájezdů. „Od přelomu roku prodáváme zhruba o čtvrtinu více zájezdů než v loňském roce. Největší zájem mají klienti o týdenní pobyty v Itálii, následují kratší zájezdy na tři nebo čtyři dny do Rakouska,“ uvedl mluvčí CK Nev-Dama Jan Osúch.

Podle Beránka lze očekávat, že lyžaři neutratí za zimní pobyt na horách ve srovnání s minulými léty zhruba 20 miliard korun. „Zhruba třetina těchto finančních prostředků bude vynaložena na letní dovolenou, z toho lze usuzovat, že se zvýši zájem o letní dovolenou až o pět procent,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!