OPAP získala licenci na řecké dostihové sázky. Má monopol na 20 let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

OPAP získala licenci na řecké dostihové sázky. Má monopol na 20 let

OPAP získala licenci na řecké dostihové sázky. Má monopol na 20 let
Jiří Šmejc
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Řecká sázková společnost OPAP, v níž má významný podíl český investor Jiří Šmejc, získala na domácí půdě exkluzivní licenci k provozování dostihových sázek. Oznámila to řecká privatizační agentura HRADF, která na dvacetiletou licenci vypsala veřejnou soutěž. OPAP v tendru porazila jediného soupeře, dodavatele herních systémů Intralot.

Prodej licence je součástí plánu privatizace, na němž se Atény dohodly s mezinárodními věřiteli Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) v rámci záchranného balíku pro zadluženou zemi. Privatizační cíle Řecko kvůli nízkému zájmu investorů a byrokratickým průtahům opakovaně neplní. Cíl příjmů z prodeje státního majetku pro letošní rok vláda snížila na 1,5 miliardy eur z původních 3,6 miliardy eur.

OPAP nabídla za licenci 40,5 milionu eur (1,1 miliardy korun), což bylo nad nabídkou soupeře, uvedla agentura. OPAP je z hlediska tržní hodnoty druhou největší sázkovou společností v Evropě.

Dostihové sázení v Řecku dosud provozuje skupina ODIE, která v roce 2012 skončila s čistou ztrátou 23,4 milionu eur. HRADF první tendr v srpnu zrušila, když dostala jen jednu nabídku od Intralotu, kterou posoudila jako nevyhovující.

Řecko loni prodalo kontrolní podíl v OPAP česko-řecké skupině Emma Delta, kterou vede Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Prodej byl první velkou privatizací v Řecku od poskytnutí finanční pomoci. Za třetinový podíl skupina zaplatila 652 milionů eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!