Pojišťovny: Nárůst škod poskočil kvůli ledovce o desítky procent | e15.cz

Pojišťovny: Nárůst škod poskočil kvůli ledovce o desítky procent

Nehoda - ilustrační foto
Nehoda - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jiri Kotatko, Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pojišťovny mají kvůli ledovce a námraze nahlášeno o několik desítek procent více škod než v běžné dny. Většinou jde o menší 'plechové' škody na vozidlech. Škody na majetku a zdraví budou podle nich klienti hlásit až s odstupem několika dní.

Česká pojišťovna zatím zaznamenala nárůst v počtu nahlašovaných škod o 30 procent. „Očekáváme, že nám klienti dnes nahlásí asi 650 škod. Nejde o žádný problém,“ řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Asistenční služba Kooperativy zaznamenala asi pětinový růst zásahů, nicméně na hlášení škod se to ještě neprojevilo, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Předpokládá, že většinu škod v důsledku současné kalamity klienti budou hlásit až v závěru týdne. U zranění, jež klienti řeší z úrazového pojištění, očekává ještě větší zpoždění. Klienti většinou škodu hlásí až po skončeném léčení, tedy pohmoždění po 14 dnech, podvrtnutí po měsíci a zlomeniny až třeba po dvou měsících, dodal.

Klientům Generali námraza způsobila zatím desítky škod. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky dominují především škody na motorových vozidlech. „Převážně registrujeme 'plechové' škody menšího rozsahu. Upřesnění můžeme očekávat postupně v dalších dnech tak, jak budou naši klienti škody hlásit,“ podotkl.

Převažují pomačkané plechy

Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod patří podle Buriánkové nedobrzdění a nezvládnutí řízení. Převažují pomačkané plechy a nárazníky, relativně časté jsou také pády zmrzlých větví na automobily. Většinou jde o škody do 30 tisíc korun. „U pojištění majetku neevidujeme žádný nárůst nahlašovaných škod, v i pojištění odpovědnosti dochází k nahlašování pojistných událostí obvykle s určitým zpožděním,“ dodala.

Česká podnikatelská pojišťovna má jen z dneška přes 200 hlášených případů, což je o 15 procent více proti průměru. U škod na majetku má zatím hlášeny dvě desítky škod. „Ledovka však působila problémy nejen v dopravě, ale také v dodávkách elektrického proudu, kvůli tomu řada firem musela dočasně zastavit výrobu. Celkové škody lze nyní jen velmi těžko odhadnout, nemalou část budou představovat právě náhrady podnikům za přerušení provozu,“ podotkla mluvčí ČPP Renata Čapková.

Paralyzovaná doprava

Ledovka, která se od pondělka tvoří na většině území země, ochromila zejména železniční dopravu. V Praze a Olomouci nejezdí tramvaje, v Brně už je na rozdíl od pondělka většina tramvajových linek v provozu, stojí ale skoro všechny trolejbusy.

Meteorologové výstrahu prodloužili do středečního večera, pak by se měla situace zlepšit. Hasiči kvůli ledovce zasahovali v pondělí sedmkrát častěji než obvykle, některá krajská střediska musela povolat posily, aby nápor zvládla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery